Međutim, riječ je o „posve uobičajenoj“ pojavi, rekao je u utorak za AFP Alvise Papa, čelnik centra za predviđanje porasta nivoa mora u Veneciji.

„Blizu 70 posto fenomena niske vode događa se upravo u ovom razdoblju, u januaru i februaru“, kazao je.

Nizak nivo mora nije dovoljan da bi kanali presušili, već ga ove godine prati anticiklon s povišenim atmosferskim pritiskom koji sprečava dolazak promjene.

„Do 2007-2008. taj se fenomen mogao pratiti svake godine, poslije više nismo imali nizak nivo mora poput ovog kojem svjedočimo posljednjih dana“, rekao je, dok radoznale poglede turista privlače ogoljeni temelji zgrada duž nekih kanala.

To je neobičan prizor, jer inače gradu mletačkih duždeva prijeti suprotan fenomen, tj. „visoka voda“ ili izuzetno visoka plima koja redovno plavi čuveni Trg svetog Marka.

Od oktobra 2020. grad i lagunu štiti sistem vještačkih brana MOSE (Mojsije na italijanskom) koji se aktivira kada nivo Jadranskog mora poraste do 110 cm, piše Hina.

Odgovarajući na pitanje o eventualnoj povezanosti niske vode ovih dana i suše koja je pogodila dio Evrope kao posljedica klimatskih promjena, stručnjak je rekao: „Sutra se vraćamo u normalu“.