Ovog puta je konkretan razlog za demarš bilo "ometanje" helikoptera kojim je letio grčki premijer Aleksis Cipras na ostvo Agatonisi u Egejskom moru, gdje je prisustvovao obilježavaju godišnjice ustanka protiv osmanske vladavine 1821. godine, prenosi grčki list Katimerini.

Incident se dogodio samo nekoliko dana nakon što su se grčki i turski ministar spoljnih poslova Jorgos Katrugalos i Mevlut Čavošoglu složili da će se delegacije Grčke i Turske sastati kako bi razgovarale o mjerama za izgradnju povjerenje zasnovanim na sporazumu koji su 1988. godine potpisali tadašnji grčki premijer Karolos Papuljas i njegov turski kolega Mesut Ilmaz.

Tokom 25. marta, koji je dan nezavisnosti u Grčkoj, turski avionu su 47 puta u istočnom Egeju narušili grčki nacionalni vazdušni prostor, a zvaničnici u Atini tvrde da se aktivnostima Turske na Egeju krši sporazum iz 1988. koji, citiraju, predviđa da se obje zemlje uzdrže od vojnih aktivnosti i izbegavaju vojne vježbe tokom perioda turističke sezone, kao i nacionalnih i vjerskih praznika.

Grčki zvaničnici vide narušavanje vazdušnog prostora kao demonstraciju agresivnog stava Turske, kao i kampanje koju vodi Redžep Tajip Erdoan uoči lokalnih izbora u Turskoj koji se održavaju u nedjelju.

Prema izvještajima, Cipras je bio u helikopteru kada su se približila dva turska borbena aviona F-4, čime je povrijeđen grčki vazdušni prostor. Helikopter je morao da leti niže kako bi izbjegao turske avione, koje su presreli grčki avioni F-16.

Incident u blizini Agatonisija u Grčkoj vide još i kao manifestaciju dugo promovisane turske teorije o "sivim zonama" u Egejskom moru, kojom se osporava suverenitet Grčke na nekolika ostrva u istočnom Egeju.