Kako su izvestili singapurski istraživači, ovi propusti osim na 5G telefone utiču i na druge uređaje poput rutera i modema, a mogu se iskoristiti za lažiranje 5G baznih stanica.

Ranjivosti uzrokuju probleme kao što je prisiljavanje 5G modema da se zamrzne, prekine, sruši ili ponovno pokrene, kao i ponekad prisili vezu da se vrati na 4G.

Kako je objavljeno na GitHubu, hakeru čak neće trebati detalji kao što su podaci o SIM kartici da bi iskoristio "5Ghoul", samo će morati da oponaša mobilni toranj sa poznatim parametrima veze

Kako je navedeno, 10 od 14 objavljenih propusta uglavnom utiču na 5G modeme Qualcomma i MediaTeka, koji pokrivaju gotovo sve 5G Android i Apple pametne telefone.

Qualcomm i MediaTek priznaju postojanje problema, pa su objavili sigurnosne biltene za "5Ghoul" ranjivosti. Ipak, rešenje problema ostaje na samim proizvođačima, što znači da "5Ghoul" ostaje potencijalni problem za one uređaje koji više ne primaju bezbednosna ažuriranja.

Istraživači su pronašli ukupno 714 5G pametnih telefona na koje je uticao "5Ghoul", uključujući Xiaomi, Vivo, Samsung, Oppo i Apple, prenosi Bleeping Computer.