Oboljeli su nakon što su prisustvovali sahrani, dobili dijareju, povraćanje i krvarenje i izolovani su u centre za liječenje, saopštilo je ministarstvo zdravstva.

"Suočena s ovom situacijom i u skladu s međunarodnim zdravstvenim propisima, gvinejska vlada proglašava epidemiju ebole", objavilo je resorno ministarstvo, prenosi Reuters.

Osoba sahranjena 1. februara bila je medicinska sestra u lokalnom zdravstvenom centru i umrla je nakon što je prebačena na liječenje u Nzerekore, grad u blizini granice s Liberijom i Obalom Slonovače.

Izbijanje ebole u zapadnoj Africi 2013.-2016. započelo je u Nzerekoreu. Umrlo je najmanje 11.300 ljudi, pri čemu je velika većina slučajeva bila u Gvineji, Liberiji i Sierra Leoneu.

Ponovna borba protiv ebole dodatno će opteretiti zdravstvene službe u Gvineji jer se takođe bore protiv pandemije virusa korona.

Gvineja, zemlja s oko 12 miliona stanovnika, do sada je zabilježila 14.895 zaraza korona virusom i 84 smrtna slučaja. Virus ebole uzrokuje jako povraćanje i proljev, a širi se kontaktom s tjelesnim tečnostima. Ima mnogo veću stopu smrtnosti od virusa korona, ali za razliku od korona virusa ne prenose ga asimptomatski nosioci virusa.