Kako za Telegraf.rs kaže ova lepa žena, njihov zajednički život uzbudljiv je i pun izazova, bez obzira na to što su osobe sa invaliditetom. Zahtevan je, ali Jelena tvrdi da je to jedan od faktora koji ga čini zanimljivim, a prethodne godine su čak otišli na more.

Ja još uvek radim tako da na sve dodatne aktivnosti i sva dešavanja Zoran ide sa mnom pa je i on u pokretu, još uvek vozi te nam je to olakšavajuća okolnost. U 2023. godini smo posle dužeg vremena išli na more i to nam je tek bila velika avantura. Išli smo u nepoznato, ali kada smo zajedno sve se to lakše pregura i osećaj slobode koju mi zajedno imamo ne može ni da se opiše. Ovo je četvrta godina našeg samostalnog života i oboje smo jako ponosni na to. Zato bih volela da svi koji imaju neki problem u životu ne razmišljaju puno o tome šta ih sve sprečava da žive jedan normalan život, već da se upuste u to kao u jednu avanturu gde će usput rešavati probleme sa kojima se suočavaju - poručuje Jelena.

Porodice su uvek tu da im pomognu, ali većinu poslova Jelena i Zoran obavljaju sami. Ne razmišljaju o problemima i tome šta im najteže pada, a kada naiđe nešto što predstavlja problem trude se da na najbezbolniji način to i reše.

- Lepo nam je kada smo zajedno tako da slobodno mogu da kažem da uživamo - poručuje nasmejana Jelena.

Iako ovaj par u svemu pronalazi nešto pozitivno, kažu da mnogo ljudi nažalost ne može da pojmi kako izgleda život sa multipla sklerozom. Ono što je zdravom čoveku rutina, njima ume da bude vrlo komplikovan izazov.

Život sa multiplom zna da bude jako komplikovan. Nekako smo Zoran i ja našli meru i u tome, zahteva svakako više vremena i napora za obavljanje sasvim običnih aktivnosti. Ono što rade drugi ljudi, a na šta i ne obraćaju pažnju, kao što je na primer silazak niz stepenice ukoliko u zgradi nema lifta ili lift ne radi, to je ceo proces, a da ne pominjem komplikovanije stvari. Naš mozak prosto razmišlja drugačije. Svakako ono što je veoma bitno kod multiple skleroze jeste psihičko stanje. Kada prihvatite multiplu kao nešto svoje sa čim se živi, život će vam biti mnogo lakši. MS nije tragedija, ali donosi mnogo ograničenja, tako da je sve ostalo minorno u poređenju sa tim. Ja razumem ljude da nije lako kada vam lekar saopšti dijagnozu multiple skleroze i da treba vremena i svako sebi treba da da vremena, ali da to ne ide u nedogled i da se nikada ne pomirite sa dijagnozom i da se stalno pitate a što baš ja - pojašnjava nam Jelena.  Ipak, dodaje da njen suprug i ona to pitanje sebi nikada nisu postavili, te da se bore svim snagama da im život izgleda što normalnije.

Ono što je svakako bio upadljiv detalj na venčanju jeste satenski štap koji ju je izdvojio od većine mladih širom Srbije. Jelena priznaje da to jeste njen zaštitni znak, ali da ga posmatra kao sredstvo za slobodu.

Da, uglavnom me svi prepoznaju po štapu i mogu da kažem da jeste moj zaštitni znak. Ne kažem da je bilo lako, ali zato i jeste ukrašen da lakše prevaziđem tu barijeru u svojoj glavi. Kada shvatite da vam štap ili bilo koje drugo pomagalo služi da lakše funkcionišete i lakše pređete određeni deo puta, kao što naočare služe da bolje vidite, onda pomagalo služi vama, a ne vi njemu. Nama pomagala predstavljaju slobodu i tako gledamo na njih - kaže ova nasmejana mlada žena.

Iako je Zoran uspeo da dobije preko potrebnu terapiju, njihov put je dugačak. Za dalje lečenje treba im čak 1.245.000 dinara, a njen suprug tek je na 28% prikupljenih sredstava.

- Zoran je na 28 procenata prikupljenih sredstava od ukupne potrebne sume, a ja na 57 procenata od ukupne potrebne sume, koja iznosi 1.245.000 dinara. U ovu sumu uključena je kupovina neuro modulacijskog odela, ali i sredstva neophodna za rehabilitaciju koja je potrebna zbog jačanja mišića, smanjenja spazma, ali i smanjenje bola. S obzirom na to da se odelo nosi na drugi dan jer efekti traju 48 sati, ukoliko se koristi duži vremenski period u kontinuitetu smatramo da će nam olakšati funkcionisanje, smanjiti bolove koje Zoran ima konstantno i spazam koji muči i Zorana i mene bez prestanka - kaže nam Jelena.