Ovo se, između ostalog, moglo čuti na okruglom stolu "Da li smo spremni za moguću krizu" koje je organizovalo udruženje "Misli dobro", a na kojem su se okupili mnogi ekonomisti, privrednici, te predstavnmici političkog i janog života Republike Srpske.

Vladimir Vučković, član Fiskalnog savjeta Srbije, rekao je da Srbija i RS imaju iste probleme, te da treba voditi računa o najavama svjetskih ekonomista i napraviti eventualnu pripremu za krizu koja još nije stigla, a koja se najavljuje.

Na okruglom stolu bio je i Vjekoslav Petričević, ministar privrede i preduzetništva Republike Srpske, koji je rekao da su odgovori na moguću ekonomsku krizu smanjenje budžetske potrošnje i rasterećenje privrede kako bi bili stvoreni povoljniji uslovi za poslovanje.

"Poslanici su na sjednici Narodne skupštine Srpske juče razmatrali i dva nacrta zakona koja se odnose na lakšu registraciju i jeftinije uslove poslovanja, kao i privlačenje novih investicija", rekao je novinarima Petričević.

Ekonomski Stručnjaci naglasili su da je situacija danas u odnosu na 2008. godinu, kada je izbila posljednja ekonomska kriza, dramatično različita, počev od tržišta radne snage, pa do novca sa kojima raspolaže država.

Branko Kecman, član udruženja "Misli Dobro", istakao je da uvijek postoji mogućnost da dođe do krize, ali niko ne može siguno da potvrdi da li će do nje doći ili ne.

"Svaka kriza je šansa, te ukoliko identifikujemo probleme, možemo se adekvatno pripremiti za krizu", rekao je Kecman.

Prema njegovim riječima, potrebno je krenuti sa sređivanjem javnih finansija, odnosno da se Republika Srpska i BiH počnu zaduživati na duži rok, kako bi se smanjila otplata kredita u narednim godinama.

"Potrebno je i raditi na restrukturisanju javnih preduzeća, te da se smanje nameti na privredu, prvenstveno nameti na plate, kako bi preduzeća mogla biti konkurentnija i da se na stranim izvoznim tržištima kvalitetnije bore", rekao je Kecman.

Veliki značaj, dodao je on, ima i podsticaj da kompanije ulažu u nove tehnologije, te da se na taj način kompanije izbore sa nedostatkom radne snage, ali i povećaju produktivnost.

Božana Šljivar, načelnik odjeljenja za finansije u Gradskoj Upravi Banjaluka, rekla je da se ova lokalna zajednica već sprema da napravi 'stres test' da vidi "šta bi bilo kad bi bilo".

"Učešće plata u budžetu je mnogo veliko i neophodno je redefinisati sistem socijalnih davanja", navela je Šljivar.

Na okruglom stolu moglo se čuti i kako neke su neke od najvećih svjetskih kompanija već počele sa pripremama za izbijanje moguće krize, koja može, a i ne mora doći.

Ono što je istaknuto je i da država ne smije i ne treba u ovom trenutku povećavati plate, te da mora pomoći privrednicima kako bi ušli u novi investicioni ciklus.

Jedan od zaključaka bio je da treba restruktuirati javni dug i javna preduzeća i otvoriti priču o akumuliranim sredstvima, između ostalih i onih iz Centralne banke.