Stigla je prva slika sa Peregrina u svemiru. Kamera daje prvi vizuelni trag koji potvrđuje naše telemetrijske podace o anomaliji u pogonskom sistemu. Uprkos tome, baterija svemirske letelice je sada potpuno napunjena i koristimo preostalo gorivo da izvršimo što više operacija možemo. U ovom trenutku, većina članova tima misije Peregin je budna i radi već 24 sata - poručila je kompanija Astrobotics na platformi Iks (Tviteru) malo pre ponoći.

Satima nakon poletanja sve je išlo po planu - komunikacija je uspostavljena između Peregrina i kontrole na Zemlji, svi sistemi su uključeni i radili su. Ali onda je došlo do problema, koje je otežao i očekivani gubitak komunikacije.

Nažalost, pojavila se anomalija koja nas sprečava da se okrenemo ka Suncu. Tim u realnom vremenu rešava na situaciju i javljaćemo kako budemo imali više podata o problemu i sve analizirali - navedeno je u prvom saopštenju kompanije.

Nakon sat vremena sledilo je drugo saopštenje na platformi Iks (Tviteru):

- Tim veruje da je najverovatniji uzrok nestabilnog okretanja ka Suncu anomalija na pogonu koja bi, ako se pokaže da je tako, mogla da ugrozi sposobnost letelice za meko spuštanje na Mesec. Dok se tim trudi da reši problem, baterija letelice je na kritično niskom nivou. Pre ulaska u prostor gde će se prekinuti komunikacija, tim je razvio i sproveo manevar koji je okrenuo solarne panele ka Suncu. Malo nakon toga letelica je ušla u očekivani period bez komunikacije. Davaćemo nove informacije čim Peregrin ponovo bude na vidiku.

U 18.40 kompanija Astrobotic saopštila je da je ponovo uspostavila komunikaciju sa Peregrinom nakon očekivanog prekida.

- Improvizovani manevar uspešno je okrenuo solarne panele letelice ka Suncu. Sada punimo bateriju. Tim zadužen za anomalije na misiji nastavlja da procenjuje podatke koje primamo i da procenjuje pretpostavljeni uzrok - probleme sa pogonskim sistemom - navodi se u saopštenju na platformi Iks.

Taj problem sa pogonom ispostavio se opasnijim po misiju nego što se mislilo.

Nažalost, čini se da kvar u pogonskom sistemu dovodi do kritičnog gubitka goriva. Tim radi na tome da pokuša da stabilizuje ove gubitke, ali imajući u vidu situaciju, prioritet su naučno istraživanje i podaci koje možemo da prikupimo. Trenutno procenjujemo koje alternativne misije su moguće - objavila je kompanija na platformi Iks u 19.04.

- Sa uspehom lansiranja rakete Vulkan Kentaur naša zemlja ima još oruđa za ispitivanje svemira. Svemirski letovi su smela avantura i Astrobotic napreduje u svojim misija za CLPS i Artemis. NASA nastavlja da širi svoju ulogu u istraživanju kosmosa sa našim komercijalnim partnerima - poručio je Bil Nelson, administrator NASA, nakon loših vesti.

Raketa Vulkan Kentaur lansirana je sa Floride jutros u 8.17, a u orbitu je ponela letelicu Peregrin, koja je trebalo da 23. ili 24. februara sleti na Mesec. Ova misija je prvi pokušaj Amerike za meko sletanje letelice na lunarnu površinu posle 1972. i kraja misija Apolo. Istovremeno, predstavlja i uvod u misije Artemis, kojima je NASA planirala da ponovo pošalje ljude na Mesec do kraja ove decenije.

Peregrin, letelica nazvana tako po sivom sokolu (Falco peregrinus), na Mesec nosi i opremu za druge – tu je rover Ajris koji su napravili studenti Univerziteta Karnegi Melon, 5 meksičkih rovera dugih po 12 centimetara, vremenske kapsule iz SAD i Nemačke, pozdrave iz Japana, priče 133 pisca...