izvještaju se navodi da vlasti u Republici Srpskoj nastavljaju s podrivanjem institucija Bosne i Hercegovine i da predsjednik RS Milorad Dodik “truje političku klimu u tom entitetu i cijeloj državi”.

– Dešavanja u Republici Srpskoj nisu uobičajena. Njhovo pozicioniranje, liderstva ovog entiteta su se intenzivirala. Dodik otvoreno poziva na nezavinost i javno govori o tome da će se Republika Srpska pridružiti Srbiji. To nije u skladu sa Dejtonskim sporazumom. Ja sam zabrinut zbog izjave od 20. aprila, zajedničkih stranaka iz Republike Srpske, gdje se kaže da su entiteti vlasnici državne imovine i da ne žele zakon na državnom nivou i tako se osporava – kazao je Šmit u izvještaju.

– Pozivali su na suspenziju Visokog predstavnika, pozivaju sudije iz Republike Srpske da se povuku iz Ustavnog suda BiH, pozivaju na uspostavu policijske jedinice koja će raditi monitoring linije razgraničenja. Ništa od toga nije u skladu da Dejtonom.

– Dodik je ranije izložio pogrešno tumačenje Dejtonskog sporazuma vezano za ustavni poredak. U Republici Srpskoj novi zakoni sužavaju prostor za civilno društvo i nezavisne medije. Pitanje državne imovine se treba riješiti na osnovu konsenzusa; BiH je jedina post Jugoslovenska država koja nije uspjela riješiti ovo pitanje nasleđa – rekao je Šmit.

Govorio je i o tome kako je suspendovao neke odluke NSRS.

– Čini se da postoji namjera da se postigne podrška na domaćem terenu dezinformacijama. Izbjegava se poštovanje odluka Ustavnog suda i pokušava to regulisati entitetskom legislativom. Suspendovao sam odluke NSRS, a Ustavni sud ih poništio.

Šmit dodaje da je malo progresa u usvajanju Agende 5+2.

– Malo je progresa postignuto u usvajanju Agede 5+2, BiH se suočava sa značajnim izazovima vezanim za državnu i vojnu imovinu, vladavini prava.

Neadekvatno finansiranje je onemogućilo mogućnosti institucija da zakonski obave sve obaveze. Izgradnja povjerenja je neophodna da bi se održao mir i napredak u BiH. Traume ostaju raširene i često im se ne posvećuje pažnja u BiH zbog nedostatka institucionalnih resursa.