“Najprije treba da izrazimo zahvalnost vođstvu Republike Srpske i poslanicima koji su u predratnom periodu, 28. februara 1992. godine odlučili da, donoseći Ustav Republike Srpske, zaštite državnost srpskog naroda, njegova prava, ali i sva građanska i ljudska prava i slobode”, izjavio je lider SPS-a.

Selak naglašava da je neophodno stalno podsjećati da je Ustav Republike Srpske usvojen u mirnodopskom periodu, te da je državnost naše Republike zaokružena prije početka odbrambeno - otadžbinskog rata.

“Usvajanjem Ustava Republike Srpske izražena je opšta volja za ostankom Republike Srpske u zajednici sa Srbijom i Crnom Gorom. I danas važeći Ustav, po značaju, možemo porediti sa Sretenjskim ustavom, jer su oba srpska ustava uobrazila državničku ideju i organizovala srpski narod u čvrstu zajednicu, udarajući tako temelje za dalji razvoj državnosti”, ističe lider SPS-a.

Djelovanjem visokih predstavnika i nametnutim odlukama, prema riječima Selaka, Ustav Republike Srpske pretrpio je nedopustivo mnogo izmjena, te bi se stoga u budućnosti trebalo posvetiti sveobuhvatnoj ustavnoj reviziji.

“Iako je sadržina Ustava, nametanjem velikog broja amandmana, izmijenjena, i danas Ustav Republike Srpske predstavlja ugaoni kamen državnosti Srba sa lijeve strane Drine. Ponosni smo na snagu našeg naroda, koji je u teškim vremenima iznjedrio najviši pravni akt, koji i danas predstavlja temelj naše državnosti”, zaključio je Selak.