Iran i SAD su danas u Rimu ostvarili određen napredak, ali nisu postigli dogovor u petoj rundi pregovora o nuklearnom programu Teherana koji brzo napreduje, izjavio je posrednik iz Omana.
Omanski posrednik Badr al-Busaidi nagovestio je da će pregovori Irana i SAD, dva dugogodišnja neprijatelja, biti nastavljeni uprkos teškoćama da se pronađe kompromis između američkih zahteva da Teheran prestane da obogaćuje uranijum i iranskog insistiranja da ne prekida nuklearni program.
„Peta runda pregovora SAD i Irana završena je danas u Rimu sa određenim, ali ne i odlučujućim napretkom. Nadamo se da ćemo razjasniti preostala pitanja u narednim danima, kako bismo mogli da nastavimo ka zajedničkom cilju – postizanju održivog sporazuma“, napisao je al-Busaidi na Iksu.
Iranski ministar spoljnih poslova Abas Aragči rekao je posle pregovora da je al-Busaidi izneo ideje koje će biti prenete u Teheran i Vašington „bez stvaranja bilo kakvih obaveza za neku od strana“.
„Ovi pregovori su previše složeni da bi bili rešeni na svega dva ili tri sastanka. Nadam se da ćemo u narednoj ili u naredne dve runde moći da dođemo do rešenja koja će omogućiti napredak pregovora, naročito ako se ima u vidu da postoji bolje razumevanje stavova Irana. Još nismo tamo, ali nismo ni obeshrabreni“, naveo je Aragči.
SAD su ponovo predstavljali izaslanik za Bliski istok Stiv Vitkof i direktor Stejt departmenta za planiranje politika Majkl Anton. Oni nisu komentarisali današnju rundu pregovora u ambasadi Omana u Rimu, a Iranci navode da Vitkof nije ostao do kraja.
Cilj pregovora je ograničenje iranskog nuklearnog programa u zamenu za ukidanje dela ekonomskih sankcija koje su SAD uvele Iranu.
Tramp više puta pretio
Predsednik SAD Donald Tramp je više puta zapretio da će, ako dogovor ne bude postignut, izvesti vazdušne napade na objekte u kojima se razvija iranski nuklearni program. Sa druge strane, iranski zvaničnici sve češće upozoravaju da bi mogli da rade na razvoju nuklearnog oružja iz zaliha uranijuma obogaćenog do nivoa čistoće koji su blizu dovoljnih za izradu nuklearnog oružja.
U novom izveštaju američke Odbrambeno-obaveštajne agencije navodi se da Iran „gotovo sigurno ne proizvodi nuklearno oružje“, ali da je „poslednjih godina preduzeo aktivnosti“ zahvaljujući kojima je u boljoj poziciji nego ranije ako se odluči za proizvodnju.
„Te akcije smanjuju vreme koje je potrebno za proizvodnju dovoljne količine uranijuma za prvi nuklearni uređaj na verovatno manje od nedelju dana“, navodi se u izveštaju.
Međutim, stručnjaci navode da bi Iranu verovatno bili potrebni meseci da napravi funkcionalnu bombu.