9.9 C
Bijeljina
субота, новембар 15, 2025
NaslovnaSvijetPolitikaMadagaskar dobija novog predsjednika; Afrička unija ih suspendovala

Madagaskar dobija novog predsjednika; Afrička unija ih suspendovala

Datum:

Novi vojni vladar Madagaskara, pukovnik Mišel Randrianirina, izjavio je da će u petak položiti zakletvu kao predsednik, nakon što je Afrička unija suspendovala članstvo te ostrvske države zbog državnog udara kojim je svrgnut predsednik Andri Radžoelina.

 

Radžoelina, koga su poslanici opozvali nakon što je tokom vikenda pobegao iz zemlje, osudio je preuzimanje vlasti i odbio da podnese ostavku uprkos protestima mladih iz generacije Z koji traže njegov odlazak i masovnim dezertiranjima u bezbednosnim snagama, prenosi Rojters.

Randrianirina je u saopštenju objavljenom kasno sinoć rekao da će ceremoniju sprovesti Vrhovni ustavni sud.

Afrička unija saopštila je juče da je suspendovala Madagaskar nakon državnog udara i pozvala na povratak civilne vlasti i održavanje izbora.

Suspenzija koju je uvela organizacija koja ima 55 članica ima političku težinu i mogla bi da dovede do izolacije nove vlasti.

Randrianirina je ranije izjavio da je vojska preuzela vlast i raspustila sve državne institucije osim donjeg doma parlamenta, odnosno Narodne skupštine. Dodao je i da će komitet kojim rukovodi vojska upravljati zemljom do dve godine, zajedno sa prelaznom vladom, pre nego što organizuje nove izbore.

Pratite www.bijeljinalive.com putem društvenih mreža Facebook i Instagram.

Reklame

Povezane vijesti

Tramp: „Ona je luda, sve je prevara“

Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp povukao je podršku...

Alijev osudio ruski napad na ambasadu; „Nije prvi put“

Azerbejdžanski predsednik Ilham Alijev osudio je ruski napad kojim...

Šokantna izjava Merca: Mladići iz Ukrajine da ne dolaze u Nemačku, nego da idu u rat

Nemački kancelar Fridrih Merc pozvao je danas ukrajinskog predsednika...

Objavljeni rezultati izbora u Iraku: Pobjednik Sudani

Koalicija koju predvodi irački premijer Mohamed Šia el Sudani...

AFD brani Putina; „Rusija nije pretnja, ali Poljska jeste“

Zamenik predsednika stranke Alternativa za Nemačku (AfD) smatra da...
spot_img

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име