22.1 C
Bijeljina
понедељак, јул 7, 2025
NaslovnaSvijetPolitikaNemačka zatražila pomoć, hitno: "Situacija je izuzetno dramatična"

Nemačka zatražila pomoć, hitno: „Situacija je izuzetno dramatična“

Datum:

Zbog snažne ruske ofanzive na Harkov, ministarka spoljnih poslova Nemačke Analena Berbok zatražila je hitnu međunarodnu pomoć ukrajinskoj PVO.

„Situacija je izuzetno dramatična, ne samo u Harkovu, već i u mnogim drugim mestima u Ukrajini“, rekla je Berbokova u petak.

Stanje u Harkovu pokazuje i koliko je važno da se preseku ruske linije snabdevanja, dodala je ministarka. Za to su neophodni sistemi naoružanja srednjeg i dugog dometa.

U okviru međunarodne inicijative koju je pokrenula sa kancelarom Olafom Šolcom (Scholz) i ministrom odbrane Borisom Pistorijusom (Pistorius), Nemačka je Ukrajini poslala još jedan PVO sistem Patriot.

Druge zemlje su, na primer, isporučile važne komponente za radarski nadzor.

„Međutim, jasno je da nam treba još velikih sistema“ poput Patriota, naglasila je nemačka ministarka.

Neki evropski partneri su razmotrili mogu li da izmeste sisteme. „Drugi to ne rade javno, već́ iza zatvorenih vrata. Zato je inicijativa bila toliko važna“, rekla je.

Situacija u Harkovu je veoma teška jer moguće je da će ruska vojska pokušati da zauzme grad na samo ćetrdesetak kilometara od granice.

Berbokova, koja je ranije posetila Harkov, rekla je da zbog ruskih napada u gradu ima dece koja ne idu u školu skoro dve godine. U međuvremnu je izgrađena podzemna škola.

Pratite www.bijeljinalive.com putem društvenih mreža Facebook i Instagram.

Reklame

Povezane vijesti

„Njemačka se vratila na pravi put“: Merc želi da njihova čizma ponovo bude glavna?

Nemački kancelar Fridrih Merc želi veću spoljnopolitičku ulogu Nemačke,...

Austrija „zateže“uslove za upis na fakultete, posebno za srpske studente

Austrija zateže uslove za upis stranih studenata, više birokratije,...

NATO članice uvode obavezni vojni rok? „Odgovor će biti razarajući“

Generalni sekretar NATO-a Mark Rute izjavio je da će...

Nova hapšenja u Turskoj: Privedena još tri gradonačelnika

Gradonačelnici tri velika grada na jugu Turske uhapšena su...

Primjer kako prorežimski portali u Srbiji kontaminiraju i djele narod po šavovima

Ovo je vijest koji je objavio prorežimski b92.net. Dakle,...
spot_img

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име