Mnogi tvrde da ovaj drevni tekst otkriva ime vojnika koji je probo Isusa kopljem, zadajući mu posljednji smrtonosni udarac
Jevanđelje Nikodima, poznato i kao Dela Pilata, nije prihvaćeno i nije ušlo u Bibliju zbog debata o autorstvu, datumu kao i teološkoj doslednosti.
Ipak, skriveno u njegovim stranicama, nalazi se ime Longin, zabilježeno kao „vojnik koji je uzeo koplje i probo Isusovo rebro iz kog su se prolile krv i voda.“
Ovo potvrđuje dio u Jevanđelju po Jovanu 19:34: „A jedan od vojnika probode Mu rebra kopljem, i odmah poteče krv i voda.“
Iako se Longin nikada ne pominje u kanonskim spisima, hrišćanska legenda ga je dugo povezivala sa vojnikom na raspeću koji je bio svijedok natprirodnih događaja i preobratio se u hrišćanstvo.
Ne postoje istorijski dokazi koji potvrđuju da je Longin bio stvarna osoba, ali postoji njegova upečatljiva statua koja stoji ispod kupole bazilike Svetog Petra u Vatikanu.
Priča o Longinu je nedavno bila razmatrana u podkastu „Sunday Cool“, gde su voditelji prepričali legendu o rimskom vojniku koji je postao mučenik.
Jevanđelje po Nikodimu, poznato i kao Dela Pilatova, pruža zamršene detalje o suđenju, raspeću i vaskrsenju Isusa. „Tada jedan vojnik Longin uze koplje i probode mu rebra, i odmah poteče krv i voda“, piše.
Iako je autor izostavljenog teksta misterija, mnogi naučnici spekulišu da ga je napisao Nikodim, farisej pomenut u Jevanđelju po Jovanu, koji je pomagao u Isusovoj sahrani.

Međutim, drugi stručnjaci tvrde da ga je napisala kasnije, u 4. vijeku, nepoznata osoba.
Priča o Longinu, iako nije zabilježena u tradicionalnom Svetom pismu, jeste priča o iskupljenju.
Legenda kaže da je bio rimski centurion pod Pontijem Pilatom, guvernerom koji je osudio Isusa na smrt.
Longin je bio zadužen da stane u podnožje krsta i zabije koplje Isusu u rebro nakon što su mu drugi rimski vojnici polomili noge.
Prema istočnopravoslavnom predanju, Longin je bio taj koji je rekao: „Zaista, ovo beše Sin Božji“.
Priče takođe tvrde da je vojnik bio skoro slijel, ali kada su krv i voda potekle iz Isusovog rebra, pale su mu na lice i vratile mu vid.
Prema hrišćanskoj tradiciji, vjerovalo se da je i Longin bio među vojnicima zaduženim da čuvaju Hristov grob kako bi sprečili bilo koga da ukrade tijelo.
Kada je Isus vaskrsao iz mrtvih, stražari su bili zapanjeni, nakon ćega su pobjegli, piše u Bibliji.
Ali legenda o Longinu kaže da su jevrejske vlasti pokušale da podmite vojnike da tvrde da je tijelo ukradeno. Ipak, on je odbio.
Vjeruje se da se Longin vratio u svoju domovinu u Turskoj, gde je nastavio da širi vijest o Hristovom vaskrsenju.
Prema ranom hrišćanskom predanju, Longin je uhapšen zbog svoje novootkrivene vjere i brutalno je mučen.
Izveštaji navode da su mu zubi iščupani i jezik odsečen, ali je ipak nastavio da govori jasno. Longin je kasnije pogubljen odsijecanjem glave.