Jedno od najsušnijih mesta u Zapadnoj Sahari pogodile su padavine koje su, prema navodima Marokanske vlade, premašile godišnje proseke i pustinju pretvorile u plavu lagunu.
Najjači pljusak u poslednjih 50 godina, koji je pogodio Saharu, pretvorio je pustinju u plavu lagunu.
Kako se može videti na snimcima i fotografijama koje su preplavile društvene mreže, u Jugoistočni Maroku ima više vode nego decenijama unazad.
Ovo mesto u Zapadnoj Sahari je jedno od najsušnijih i retko kada pada kiša, a sada je Marokanska vlada saopštila da su dva dana padavina u septembru premašila godišnje proseke u nekoliko oblasti koje vide manje od 250 milimetara godišnje, uključujući Tatu, jednu od najteže pogođenih oblasti.
Iz Maroka i stižu fotografije snnimljene posle najvećeg pljuska u poslednjih nekoliko godina.
Pljusak je izazvao poplave, a vodom se napunilo i jezero koje je preušilo pre pola veka, preneo je „Dailymail“.
„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali ovoliko kiše u tako kratkom vremenskom periodu“, rekao je Husein Juabeb iz Marokanske generalne direkcije za meteorologiju.
U Tagounitu, selu oko 450 kilometara južno od glavnog grada Rabata, zabeleženo je više od 100 milimetara kiše u periodu od 24 sata. Sateliti NASA prikazali su vodu koja uliva u jezero Irikui, poznato jezero između Zagore i Tate koje je presušilo pre 50 godina.
U pustinjskim zajednicama koje često posećuju turisti, vozila sa pogonom na četiri točka probijala su se kroz bare, dok su lokalni žitelji posmatrali prizor čudeći se, jer kiša je pala posle šest godina.
Ove kiše, koje meteorolozi nazivaju ekstratropskom olujom, mogu promeniti tok vremena u regionu u mesecima i godinama koje dolaze, jer vazduh zadržava više vlage, uzrokujući veću isparavanje i privlačeći više oluja.