Smrću pape Franje u 89. godini, svet je izgubio duhovnog vođu koji je svojim delovanjem često menjao ustaljena pravila i približavao Crkvu ljudima na marginama društva.
Jedan od njegovih najupečatljivijih i simbolički najjačih gestova svakako je bio pranje nogu ženama – prvi put u istoriji papstva.
Uništena vekovna tradicija
Naime, još 2013. godine, samo nekoliko dana nakon što je izabran za papu, Franja je odlučio da Veliki četvrtak provede u zatvoru, gde je oprao noge dvanaestorici mladih zatvorenika, među kojima su bile i dve devojke – jedna katolkinja, druga muslimanka.
Time je oborio vekovnu tradiciju u kojoj su pape obavljale ovaj obred, koji simbolizuje Isusovu poniznost i služenje drugima, isključivo na ljudima, najčešće sveštenicima.
Od tada je pranje nogu na Veliki četvrtak postala prilika da Franja istakne bliskost sa onima koji se često zaboravljaju – zatvorenicima, starijima, migrantima i ljudima drugih vera.
Papa je dugo razmišljao o svojoj sahrani: Evo šta mu je bila poslednja želja
Papa je 2024. u invalidskim kolicima posetio ženski zatvor Rebibija na periferiji Rima. Tamo je prao i ljubio noge 12 žena, uključujući i strance, a neke su i plakale tokom ceremonije.
„Svako od vas ima svoju priču, ali Gospod nas sluša raširenih ruku i ne umara se od praštanja“, rekao im je tada papa Franja.