NASA astronauti Suni Vilijams i Buč Vilmor konačno su na zemlji od pre tri dana, nakon čak devet meseci provedenih na Međunarodnoj svemirskoj stanici.
Sa njima su sleteli i NASA astronaut Nik Hejg i ruski kosmonaut Aleksandar Gorbunov. Bili su u svemiru devet meseci duže nego što je trebalo da budu. Njihov dolazak na Zemlju je odložen nakon što je letelica koja im je donela naišla na toliko ozbiljne probleme da njihov povratak nije bio bezbedan.
„Rutine pružaju osećaj stabilnosti“
U neizvesnim i potencijalno izazovnim situacijama, poput one sa kojom su se Vilijams i Vilmor suočili, kaže se da održavanje rutine, može pomoći.
„Rutine nam pružaju osećaj stabilnosti“, kaže Psihološko udruženje Ontarija. Dodaju da su istraživanja pokazala da vežbanje može biti osnova zdrave rutine, doprinoseći i mentalnom i fizičkom zdravlju.

„Postoje istraživanja koja sugerišu da ritam može pomoći ljudima da se fokusiraju i smire“, rekao je psiholog Džoel Dvoskin za CNBC.
Godine 2007. trčala je maraton u bestežinskom stanju
Vilijams je, inače, trčala maraton u bestežinskom stanju 2007. godine. Bila je jedna od 24.000 takmičara na Bostonskom maratonu, a trci se pridružila sa Međunarodne svemirske stanice, udaljene 300 kilometara. Tada je postala prva osoba koja je trčala maraton u svemiru.
Oporavak može potrajati do tri meseca
Oporavak NASA astronauta, prema rečima stručnjaka, mogao bi da potraje i do tri meseca. Stenton Gerson, stručnjak koji proučava kako svemirska putovanja utiču na ljudske ćelije, rekao je da je Vilijams izgledala mnogo slabije od svog kolege Buča Vilmora.


„Ona je imala više problema sa ustajanjem nego drugi astronaut. To bi moglo biti zato što je zaista teško održati mišićnu masu u svemiru bez gravitacije. Nema razlike u mišićnoj masi u svemiru jer nema stresa i naprezanja zbog gravitacije, pa samim tim ni vežbe. To znači da kada radite zgibove i sklekove, oni ne aktiviraju mišiće isti način kao što bi to bio slučaj na Zemlji“. ing na Zemlju.
Astronauti se mogu osećati nestabilno po povratku na Zemlju
On je objasnio da su astronauti nekada dolazili čak i sa nešto većom mišićnom masom, iako su to bili retki slučajevi. Naime, muškarci obično imaju veću mišićnu masu od žena, a čak i manji gubitak mišića može više da utiče na astronautkinje.
On je dodao da se astronauti mogu osećati nestabilno kada se vrate na Zemlju.
„Unutrašnje uho je prilagođeno uslovima na Zemlji, ali u svemiru, zbog nedostatka gravitacije, gubi deo tečnosti, zbog čega počinje da funkcioniše drugačije. Kada se astronauti vrate na Zemlju, to može da izazove vrtoglavicu“, objasnio je on.