Nakon smrti pape Franje, njegovo telo je izloženo u Vatikanu. Javna oproštajna turneja u bazilici Svetog Petra završava se večeras, a sahrana će biti obavljena sutra, 26. aprila.
Hiljade vernika stiglo je poslednjih dana u Vatikan da oda počast, a očekuje se da će sutrašnjoj sahrani prisustvovati do 200.000 ljudi.
Najavljen je dolazak više od 130 stranih delegacija, među kojima su princ Vilijam, Donald Tramp i Volodimir Zelenski.
Papa Franja je izneo svoje želje u vezi sa sahranom još za života, uključujući nekoliko odstupanja od tradicionalnog obreda.
Za kovčeg je odabrao jednostavan pocinkovani kovčeg unutar drvene kutije, ističući da želi „jednostavnu“ sahranu. Sa njim će biti zakopani određeni predmeti.
Večeras, uoči sahrane, telo pape Franje biće poprskano svetom vodom, a lice prekriveno belim svilenim platnom.
Pre nego što kovčeg bude zapečaćen, unutra će biti stavljena mala torba sa novčićima izdatim tokom njegovog 12-godišnjeg pontifikata.
Takođe će biti sahranjen sa metalnom cevi u kojoj se nalaze dokumenti i kratka papska biografija. Ova kratka biografija biće pročitana naglas pre nego što bude stavljena u kovčeg.
Poznat kao skroman i jednostavan čovek i vođa, papa Franja je istakao ove kvalitete kroz svoja pogrebna uputstva, izražavajući nezadovoljstvo „preteranom pompom“ tradicionalnih vatikanskih pogrebnih obreda. Papa je u svom testamentu dodatno napisao: „Grob treba da bude u zemlji, jednostavan, bez posebnih ukrasa, samo sa natpisom: Franciscus.“
Završavajući svoja poslednja pisana svedočanstva, Papa je dodao: „Neka Gospod obilno nagradi sve one koji su me voleli i koji se i dalje mole za mene. Stradanje koje je obeležilo poslednji deo mog života prinosim Gospodu za mir u svetu i bratstvo među narodima“.