Papa Franja je sahranjen 26. aprila. Čini se da u doba društvenih medija čak ni papa ne može da počiva u miru, jer je natpis na njegovom grobu prilično uznemirio dizajnere i druge skone dizajnu.
Radi se o razmaku između slova – što se u tipografiji naziva kerning. Ako ste ranije videli slike, možda ste se zapitali zašto ime pape izgleda kao da ima nejednak razmak.
Mermerna ploča koja pokriva grobnicu nosi ugravirani natpis Franciscus, latinska verzija imena Francis. Međutim, zbog neobičnog razmaka između slova, izgleda da natpis glasi FRANCISCVS.
Naravno, ovo je izazvalo veliku pometnju među dizajnerskom zajednicom na Internetu. Neki entuzijasti kaligrafije odlučili su da izraze svoje mišljenje na platformama kao što je Iks, pri čemu je jedan korisnik nazvao natpis „užasnim i grubim prema pokojnom papi“.
„Nažalost, loš razmak između slova na nadgrobnom spomeniku pape Franje“, dodao je drugi.
„Izgleda da je dizajner samo izmerio rastojanje između spoljnih ivica slova umesto da uzme u obzir njihov individualni oblik“, napisao je treći.
„Možda ga je dizajnirao AI? Verovatno AI nema pojma o razmaku između slova“, našalio se drugi komentator.
Međutim, drugi korisnici su dublje ušli u temu i ponudili drugačije, sasvim logično objašnjenje.
Naime, sugerisali su da se radi o namernom odstupanju koje se nadovezuje na tradiciju rimskog stila spomenika rezbarenja.
„Natpis Franciscus na grobu pape Franje u bazilici Santa Maria Maggiore pokazuje nepravilno raspoređena slova – ne grešku, već svesnu referencu na rimsku kamenogradnju, gde je vizuelna ravnoteža bila važnija od modernog shvatanja razmaka između slova“, istakao je jedan korisnik.
„Molim vas da proučavate istoriju umetnosti. To je ključno“, dodao je on.
U međuvremenu, neki mediji sugerišu da je ovaj nesavršen razmak između slova zapravo odlična metafora za ljudsku nesavršenost – ideju koju je skromni papa Franja često zastupao tokom svog života.