28.3 C
Bijeljina
недеља, јул 20, 2025
NaslovnaZabavaZanimljivostiDa li znate porijeklo i značenje riječi dinar?

Da li znate porijeklo i značenje riječi dinar?

Datum:

Zakonom o kovanju srebrne monete 12. decembra 1873, dinar je prije vijeka i po u Srbiji postao zvanična novčana jedinica.

 

Naziv dinar izvorno je rimski i latinski. Prvobitno je u opticaju bila srebrna kovanica, koja se pojavila sredinom trećeg vijeka prije nove ere.

Latinsko značenje (denarius, denarii) bilo je desetica.

Novac tog naziva kovan je u Rimskom carstvu narednih 500 godina, a termin je postao sinonim za novac uopšte.

Termin je u nešto izmenjenom obliku prihvaćen među Grcima, kao dinarion, a potom i među Arapima. Zlatni dinar kovan je u Damasku, počev od 696. godine, po uzoru na vizantijske zlatnike. Naziv kovanice dinar posredno se vraća na Stari kontinent sa ekspanzijom Arabljana na Mediteranu.

Naziv „dinar“ pojavljuje se u vreme Stefana Prvovenčanog

Među Srbima, naziv dinar pojavljuje se 1214. godine, u vrijeme vladavine Stefana Prvovenčanog (1196–1227), prvog kralja dinastije Nemanjić.

Srpski kralj Stefan Radoslav je potom u 13. vijeku naredio kovanje srebrnog i bakarnog novca, kada je naziv „dinar“ sa sobom nosio ne samo ekonomske već i kulturne konotacije. Tadašnji dinar predstavljao je važno obilježje samostalnosti i državnosti srpske države u srednjem vijeku.

Brojnost, raznovrsnost i ljepota novca, shodno vrhuncu moći srednjovjekovne Srbije, dolaze do izražaja u kovanju novca tokom vladavine kralja, a potom i cara, Dušana u 14. vijeku.

Novac su sve do pada despotovine, 1459. godine, nastavili da kuju gotovo svi srpski vladari, i to širom teritorije srpske srednjovjekovne države, u kovnicama koje su se nalazile u blizini brojnih rudnika srebra. Neki od njih su Brskovo, Trepča i Novo Brdo.

Osim u Srbiji, dinar je danas naziv valute i drugim zemljama poput Alžira, Bahreina, Jordana, Iraka, Kuvajta, Libije i Tunisa.

U Iranu, dinar označava stoti deo rijala.

Pratite www.bijeljinalive.com putem društvenih mreža Facebook i Instagram.

Reklame

Povezane vijesti

Slovenija legalizovala asistirano umiranje

Slovenija je odobrila zakon koji dozvoljava asistirano umiranje terminalno...

„Djevojko, vrati mi novac“: Čudne stvari na Floridi

Jedna 23-godišnjakinja sa Floride ostala je šokirana kada joj...
spot_img

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име