U Pećini lobanja u Izraelu 2016. otkrivena je crvena tkanina. Tim arheologa sada je analizirao tu tkaninu i otkrio da je napravljena i ofarbana između 1954. i 1767. godine pre nove ere.
Potpuno drugi tim arheologa otkrio je ovu tkaninu, veličine poštanske marke, prilikom iskopanja u Pećini lobanja, u Judejskoj pustinji. Privukla im je pažnju zbog jarko crvene boje, koja je, naveo je novi tim, bila veoma vredna zbog toga što je ekstremno teško dobiti boju kojom je obojena. Oni su analizirali parče tkanine i otkrili više o njegovoj istoriji, naveo je Phys.org.
– Crvena boja imala je veliki simbolički značaj u istoriji, a dobijala se iz različitih izvora, uključujući biljke i životinje. Neke od najluksuznijih crvenih boja dobijale su se od različitih vrsta insekata, posebno od štitaskih vaši. Današnje napredne metode analiza dozvoljavaju da se prati poreklo boje čak i nakon hiljada godina, što pruža uvid u tehnološke sposobnosti antičkog sveta, a daje i podatke o nekadašnjim ekološkim i društvenim uslovima – navodi se u studiji objavljenoj u Journal of Archaaeological Science: Reports.
– U našem istraživanju o tekstilu otkrivenom u Pećini lobanja u Judejskoj pustinji sproveli smo analize koristeći HPPLC i identifikovali jedan jedinstveni, u crveno obojeni insekt koji je ofarban bojom dobijenom od štitastih vaši. Naša analiza omogućila je da otkrijemo precizan izvor crvene boje u tekstilu, pa i da je reč o vrsti Kermes vermilio. Datiranje pomoću radioaktivnog ugljenika smešta ovaj tekstil u srednje bronzano doba, izmeu 1954. i 1767, što nam daje više podataka o ranom korišćenju insekata u antičkoj proizvodnji tekstila – naveli su naučnici.
Ova vrsta insekata i danas postoji, ali ženke proizvode crvenu boju kratko, samo tokom jednog meseca, leti. Ova vrsta je veoma mala i teško ju je pronaći i uhvatiti. Osim toga, potrebna je velika količina da bi se ofarbala odeća.