9.3 C
Bijeljina
среда, април 2, 2025
NaslovnaZabavaTechPrvo provjeri, pa onda skeniraj

Prvo provjeri, pa onda skeniraj

Datum:

Kako su QR kodovi sve popularniji, tako ih za svoje potrebe sve češće koriste i – sajber kriminalci i prevaranti.

Od računa koji dobijete u svakoj prodavnici ili restoranu, do televizijskih emisija i velikih oglasnih panoa, QR kodovi su postali jedan od najjednostavnijih načina kako s velikim brojem ljudi podeliti neku informaciju.

Brojni restorani i kafići odlučili su da uštede na štampanju papirnih menija i umesto toga, napravili su digitalni do kojeg se dolazi skeniranjem QR koda.

Ali, kako su QR kodovi sve popularniji, tako ih za svoje potrebe sve češće koriste i – sajber kriminalci i prevaranti.

Podsetimo, QR kod je vrsta dvodimenzionalnog barkoda, koji izgleda poput kvadrata ispunjenog crno-belim kvadratićima. Izmišljen je 1994. godine u Japanu i prvobitna namena mu je bila označavanje i lakše sortiranje automobilskih delova. Danas se koristi za sve – od oglašavanja do provere ispravnosti računa.

Upravo činjenicu da se koriste svuda, iskorišćavaju i oni kojima je jedina namera da prevare nekoga. Prema stručnjcima za računarsku bezbednost, svaki QR kod može biti iskorišćen za preusmeravanje građana na zlonamernu stranicu ili instalaciju zlonamerne aplikacije. A to može dovesti do krađe identiteta, ali i krađe finansijskih podataka (a onda i novca s bankovnih računa).

Pa kako onda prepoznati „pravi“, a kako „lažni“ QR kod?

Ako skenirate QR kod na javnom mestu – Na primer u garaži za parkiranje kako bi mogli da platite, proverite da li postoji dodatna nalepnica preko originalne. To bi trebalo da vam bude prvo upozorenje da nešto nije u redu.

Ako skenirate QR kod, pre nego što kliknete na link, pregledajte ga. Ako vam deluje sumnjivo, bolje nemojte kliknete na njega. Pogledajte na nalepnici postoji li alternativni način za pristup toj usluzi – poput veb stranice koju možete upisati ili broja telefona koji možete pozvati direktno.

Takođe, QR kodovi se često pojavljuju i u neželjenoj pošti pod maskom potvrde naloga ili linka ka „jedinstvenoj ponudi“. Izbegavajte skeniranje takvih kodova, a ako mislite da je QR kod legitiman, pre nego što ga skenirate, postavite kursor miša iznad slike i pogledajte na koju vas stranicu vodi.

Reklame

Povezane vijesti

Legendarni servis za djeljenje muzike prodat za 207 miliona dolara VIDEO

Nekada kultna platforma za deljenje muzike Napster upravo je...

Početak kraja društvenih mreža? AI preuzima komentare VIDEO

Kako platforme usvajaju sve više AI funkcija, osnovno značenje...

Imate problema s Twitterom? Niste jedini

Platforma X (bivši Twitter) ima problema u radu, a...

Mark Zakerberg sprema aplikaciju kojom planira da tržište baci na koljena

[Prema glasinama s interneta, predstavljanje aplikacije očekujemo tokom drugog...

WhatsApp testira emodžije tokom video poziva

Uskoro bi video pozivi za WhatsApp mogli da dobiju...
spot_img

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име