Nekada kultna platforma za deljenje muzike Napster upravo je ponovo prodata.
Kompanija, pod nazivom Infinite Reality, odlučila se za kupovinu legendarnog Napster servisa za deljenje muzičkog sadržaja.
Ukoliko se pitate šta bi Napster mogao da ponudi u 2025. godiniu da bi garantovao takvu cenu, postoji nekoliko stvari.
Generalni direktor kompanije Infinite Reality Džon Akunto kaže da će se Napster koristiti za marketing u metaverzumu. Drugim rečima, platforma iz 1999. će se koristiti kao deo tehnologije koja je naizgled dostigla vrhunac 2021.
Tačnije, kompanija planira da kreira virtuelne 3D prostore za ljubitelje muzike, koji će moći da prisustvuju koncertima i žurkama, pored stvaranja platforme gde će muzičar i i izdavačke kuće moći da prodaju svoju robu.
Trenutni izvršni direktor Napstera Jon Vlasopulos kaže da će kupovina omogućiti umetnicima da stvore luda okruženja koja su zaista ograničena samo njihovom maštom.
Napster je svoj put počeo 1999. godine i brzo je postao popularan, stvarajući jednostavan način za krađu muzike. Bilo je potrebno samo nekoliko godina da počnu da se pokreću pravne bitke koje su uništile platformu i ona je proglasila bankrot 2001.
Međutim, to je bio tek početak. Softverska kompanija Roxio kupila je platformu 2002. godine i ponovo je pokrenula kao legitimni poduhvat e-trgovine koji je prodavao digitalne muzičke datoteke. Godine 2008. došao je Best Buy i kupio platformu. Maloprodajni gigant je držao Napster samo nekoliko godina u svom vlasništvu, pre nego što je prodao kompaniji Rhapsody 2011.
Rhapsody je pokušao da kreira i obnovi ime za Napster u Evropi tokom naredne decenije, pre nego što ga je 2022. kupio konzorcijum blokčejn kompanija, na čelu sa Hivemindom i Algorandom. Ove kompanije su imale planove za neku vrstu muzike zasnovane na NFT-u, ali ta ideja nije prošla uspešno. I sada je Napster u rukama novih vlasnika.