Danas je počelo suđenje američkom reperu, producentu i muzičkom mogulu Šonu Didiju Kombsu, jednoj od najvećih muzičkih zvezda 1990-ih i 2000-ih godina.
Suđenje je počelo u ponedeljak na sudu u opštini Menhetn, u gradu Njujorku, u saveznoj državi Njujork, SAD. Suđenje vodi sudija Arun Subramanijan.
Kombs je optužen za trgovinu ljudima u svrhu seksualne eksploatacije, reketiranje, zločinačko udruživanje, kao i za prevoz u cilju podvođenja. Tužioci tvrde da je mamio žene u romantične veze, prisiljavao ih da učestvuju na razuzdanim žurkama s drogom i ucenjivao ih kompromitujućim video-snimcima.
Kombs je „okrutno napadao“ žene kada nisu želele da prisustvuju zabavama poznatim kao „freak offs“ ili kada bi ga na neki drugi način razljutile, izjavila je tužiteljka Emili Džonson u uvodnoj reči na saveznom sudu na Menhetnu. Džonson je rekla porotnicima da će čuti svedočenja žrtava koje tvrde da ih je Kombs rutinski tukao i da je umeo da „eksplodira od besa zbog najmanje sitnice“.
„Govoriće vam o nekim od najbolnijih iskustava u svojim životima. Danima koje su provodile u hotelskim sobama, drogirane, obučene u kostime kako bi zadovoljavale seksualne fantazije optuženog“, rekla je tužiteljka.

Kombsova majka Dženis Kombs, kao i njegove 17-godišnje ćerke bliznakinje D’Lila Star Kombs i Džesi Džejms Kombs, prisustvovale su ročištu koje je održano u ponedeljak. Muzičar im je poslao poljubac kada su zauzele mesta u sudnici. Optužnica protiv slavnog muzičara ima 17 strana, a tužioci tvrde da je u periodu između 2008. i 2024. počinio niz krivičnih dela. Pored navedenih, sumnjiči se i za otmicu, paljenje imovine, podmićivanje i ometanje pravde.
Kombs je odbacio sve optužbe, kao i nagodbu koju su mu tužioci ponudili prošle nedelje. Odbrana će pokušati da dokaže da je njegovo ponašanje bilo sporazumno i da u njegovim vezama sa ženama, koje su povremeno uključivale i treću osobu, nije bilo ničeg nezakonitog.
Tokom dvomesečnog suđenja, svedočiće tri, možda četiri tužiteljke, kao i bivši zaposleni koji su mu, kako se navodi, pomagali da organizuje i prikrije svoja dela.
Za krivično delo trgovine ljudima u svrhu seksualne eksploatacije – bilo da je počinjeno silom, prevarom ili prinudom – predviđena je maksimalna kazna doživotnog zatvora. Minimalna kazna za ovo delo je 15 godina zatvora.

Kazna doživotnog zatvora preti i za dela reketiranja i zločinačkog udruživanja.
Televizijske kamere neće biti prisutne u sudnici, jer je elektronsko snimanje zabranjeno u saveznim sudovima. Izveštaji sa suđenja biće ilustrovani crtežima. O Kombsovoj sudbini odlučivaće porota sastavljena od osam muškaraca i četiri žene. Četiri muškarca i dve žene su određeni kao potencijalne zamene. Zamenski porotnici će imati uvid u sve dokaze, ali neće učestvovati u porotničkim većanjima.
Identiteti porotnika neće biti javno poznati, ali je poznato čime se bave. Među njima su analitičar za investicije, maserka, radnik u prodavnici, naučnik, socijalni radnik, arhitekta i zaposlen u Ujedinjenim nacijama. Porotnici ne smeju ni sa kim da razgovaraju o onome što čuju na suđenju, niti smeju da dele sadržaj predmeta na društvenim mrežama.
Sudija Subramanijan je izjavio da očekuje da će suđenje biti završeno do 4. jula 2025. godine.