U Kraljevinu Maroko, poznatu i kao kapija Afrike, iz Evrope se stiže prelaskom Gibraltara.
U ovoj zemlji nalaze se drevni carski gradovi, zidine medine, riadi i suk, Atlas planine, egzotične berberske kasabe, doseže do Sahare, čine je kanjoni, vodopadi, obale okeana, a kao veći i posebni gradovi izdvajaju se Kazablanka, Marakše i Fes.
Maroko je zemlja kontrasta
U Maroku se priča arapski i francuski, ali i svi drugi svetski jezici i turistima je privlačan tokom cele godine. Izlazi na Atlanski okean i na Sredozemno more, u kom je trenutno temperatura vode u proseku oko 19-20 stepeni
U mnogim putopisima Maroko je opisan kao zemlja :
- mora
- planina
- pustinja
- začina
- kamila
- ljubaznih ljudi
- neprestanog sunca
- jedinstvene tradicije
- berberskih plemena
- neverovatne istorije na sudaru Evrope i Afrike
- zemlja kontrasta gde u istom vidnom polju imate palme koje se njišu na pustinjskom pesku i snežne vrhove planine
Zemlja je koja spaja moderno i tradicionalno, napredna država sa brojnim prirodnim i društvenim kontrastima. Razdvojen je od evropskog kopna samo 15 kilometara širokim Gibraltarskim moreuzom.
Od šopinga za tezgama do izleta u pustinji
U Srbiji turističke agencije nude putovanje u Maroko u trajanju od devet i više dana i u ponudama se navodi da će turisti „imati priliku da probaju raznovrsnu marokansku hranu, piju čaj sa Berberima, odu na izlet do glavnog grada Rabata i do Kazablanke, da se kupaju u hladnim vodama Ouzud vodopada i slikaju sa majmunima“.
-Bogate tezge u Marakešu pružaju mogućnost da kupimo razne suvenire: slatkiše, čajeve, nakit, kožne tašne, ešarpe i da se šepurimo prolazeći glavnim trgom Džema el Fna.
Izleti do Agafay pustinje, Esauire i Ourike upotpuniće putovanje u Maroko i ostaviće poseban utisak – navode u turističkoj agenciji.
Koliko košta putovanje u Maroko
Po promotivnoj ceni putovanje u Maroko u trajanju od devet dana je umesto 999 evra 859 evra. Aranžman obuhvata smeštaj u hotelu sa tri zvezdice. U cenu je uključen prevoz, avio-karta sa svim taksama na relaciji Beograd–Marakeš, u ekonomskoj klasi sa presedanjem sa 2×23 kg čekiranog i 8 kg ručnog prtljaga, transfer od aerodroma do smeštaja, transfer od smeštaja do aerodroma, sedam kontinentalnih obroka (doručak). U cenu nisu uračunati :
- fakultativni izleti i ulaznice za kulturno istorijske spomenike
- međunarodno zdravstveno osiguranje
- viza za Maroko
Cene izleta u Maroku:
- obilazak Marakeša 20 evra
- uzud vodopadi 50 evra
- Esauira, plavi grad na obali Atlantika 50 evra
- obilazak doline reke Urike 40 evra
- Kazablanka i Rabat 60 evra
- Agafej pustinja 90 evra
Petnaestodnevni aranžman za Maroko je 1.290 evra. Uz već pomenute izlete, u ovoj ponudi su drugi fakultativni obilasci :
- Fes 20 evra
- Šefšauen, grad koji postoji od 1471. godine 60 evra
- Mekneš i Volubilis, kraljevski grad 60 evra i arheološki lokalitet 50 evra
Klima u Maroku
U Maroku na jugu vlada pustinjska, u području pustinje Sahara, a sredozemna na severu i umerena na planinama. Severozapadni deo zemlje ima suva i topla leta sa srednjom avgustovskom temperaturom od 23 stepeni. Zime su blage (januar 12 stepeni) i kišne, gde se količina padavina idući prema jugu smanjuje.
U Maroku vlada pustinjska, sredozemna, kontinentalna i umerena klima
U unutrašnjosti opada blagi uticaj mora, tako da u centralnim delovima vlada kontinentalna klima, sa letnjim temperaturama od 29 do 45 stepeni, a zimi se spuštaju do 0 stepeni. Padavine su ispod 250 mm. Zapadni planinski obronci prime i više od 1.000 mm godišnje, a iznad 1.000 m nadmorske visine u zimskim mesecima pada i sneg. Južno od Atlasa, na rubovima Sahare vlada suva i topla klima.
Tokom letnjih meseci duva široko, topli vetar pun pustinjskog peska iz Sahare.
Kakav je Marakeš grad?
Avantura počinje u srcu Maroka – Marakešu, gradu koji pulsira energijom i bojama. To je grad tri berberske i tri arapske dinastije, ima čarobne pijace na kojima se susreću mirisi egzotičnih začina, boje tradicionalnih tkanina i zvukovi lokalne muzike. Preporučuje se poseta slavne Katubija džamije, simbola grada, i da se istraži Đema el Fna, najveći trg u severnoj Africi, koji je prava riznica lokalne kulture i tradicije.
Na prepunim bazarima mogu da se kupe suveniri :
- marokanski čaj
- začini
- slatkiši
- ešarpe
- torbe
- rukotvorine
- nakit i umetnine
Prodavci su brbljivi, turisti mogu da se fotografišu sa egzotičnim životinjama, a krotitelji zmija su svakodnevni prizor. Cene u Maroku uglavnom zavise od umeća cenkanja i pregovaranja sa uličnim prodavcima.
Bazari na kojima ako znate da se cenkate možete da kupite jeftino suvenire
Tokom boravka u Marakešu predviđen je i izlet do Ouzud vodopada, koji se ubrajaju među najviše u celoj Africi, zatim Mistični grad Esauira na obali Atlantika.
-Nezaobilazan je obilazak prestonice Rabat, gde treba posetiti Kraljevsku palatu i impresivni Mauzolej Muhameda V.m, zatim Kazablanku, poznatu i kao „Beli grad“, gde dominira francuska arhitektura i moderne urbane oaze. Stara prestonica Fes očarava drevnim medinama i najdužom pešačkom zonom na svetu, koja je središte islamske duhovnosti i nauke. Pesak iz obuće koju ste nosili iščeznuće brzo, ali je ukus i doživljaj Maroka trajno sećanje i nadražaj za sva čula, nešto što ćete dugo pamtiti – poručuju na sajtovima turističkih agencija.
Raznolikošću prirode i lepotom razvijaju turizam
Za Maroko kažu da je to zemlja koja čuva unutar svojih granica raznolikost prirode i koju svojom lepotom krasi turizam. Prepuna je senzacija za sva čula, od mirisa začina do boja pijaca i ukusa lokalne kuhinje.
Čini je posebnom spoj arapske, berberske, evropske i afričke kulture kroz arhitekturu, umetnost, muziku, književnost i običaje. Turisti mogu istraživati drevne građevine poput starih medina, džamija, palata i utvrđenja koje svedoče o bogatoj prošlosti zemlje.
Berberi su autohtono stanovništvo Maroka, čije prisustvo na ovim prostorima seže hiljadama godina unazad. Berberska kultura i tradicija i igraju važnu ulogu u današnjem Maroku, posebno u ruralnim regijama. Posetioci mogu obići tradicionalna berberska sela, upoznati se sa lokalnim običajima, rukotvorinama i načinom života ovog naroda.
Marokanska kuhinja
Marokanska kuhinja je jedna od najpoznatijih i najcenjenijih kuhinja na svetu. Oduševljava raznolikošću ukusa i aromama. Tipična jela su
- tažin -jelo od mesa, povrća i voća kuvano u glinenim posudama
- kus kus – krupno mlevena durum pšenica sa raznim začinima
- harira-tradiconalna marokanska supa i drugi specijaliteti
Začini poput kumina, kurkume, cimeta i đumbira često se koriste kako bi se jela obogatila ukusima.
Simbol i posebnosti Maroka
Maroko je poznat i po svojoj raznovrsnoj proizvodnji koja obuhvata različite industrije i proizvode. U svetu je najpoznatiji po proizvodnji arganovog ulja, od koga se dobijaju brojni kozmetički preparati za neku kose, lice i tela, zatim po razvijenoj tekstilnoj industriji i proizvodnji i farbanju kože, koja je naročito razvijena u Fesu i ujedno je najstarija na svetu.
Glavni simbol Maroka je petokraka, poznata kao „zeleni pentagram“. Zelena petokraka se često pojavljuje na nacionalnoj zastavi Maroka i predstavlja jedan od ključnih simbola identiteta zemlje. Petokraka je, takođe, prisutna na različitim državnim institucijama, novčanicama, kao i drugim javnim i kulturnim simbolima Maroka.