Amanda Ngujen jedna je od šest žena koje su danas Originovom raketom „Nju šepard“ išle do ivice svemira i nazad.
Njihovo putovanje trajalo je 11 minuta, a povratak na Zemlju bio je ispraćen najvećim ovacijama. Ceo svet je pratio ovu prvu isključivo žensku postavu koja je poletela u kosmos.
Zalaže se za prava ljudi koji su preživeli seksualno nasilje
Amanda je inače aktivistkinja koja se bori za prava žrtava seksualnog nasilja, koje je i sama doživela, te je zato u svemir ponela bolničku narukvicu, koju je koristila kao specijalni znak „zero G“ indikator – predmet kojim astronauti tradicionalno obeležavaju trenutak kad nastupi bestežinsko stanje.
Tokom svemirskih misija astronauti često nose male predmete koji lebde u kabini i služe kao vidljiv znak da je bestežinsko stanje započelo. Za Ngujen bolnička narukvica nije bila samo indikator već, kako je sama rekla, simbol njenog puta prema ozdravljenju.
Ngujen je izjavila da je ponela narukvicu koju je nosila nakon napada koji je doživela 2013. godine tokom studija na Harvardu. Vidno emotivna, rekla je da je ovo putovanje u svemir za nju predstavljalo važan korak u procesu ozdravljenja: „Poletela sam kako bih se izlečila.“
2019. nominovana za Nobelovu nagradu
Inače, Amanda je osnovala organizaciju Rise, koja se zalaže za prava žrtava seksualnog nasilja, i sastavila predlog zakona Sexual Assault Survivors’ Rights Act. Zakon je jednoglasno usvojen u američkom Kongresu 2016. godine i potpisao ga je tadašnji predsednik Barak Obama.
Takođe, 2019. godine nominovana je za Nobelovu nagradu za mir.
Podsećamo, osim Amande, u svemir su putovale i pevačica Kejti Peri, novinarka Gejl King, Loren Sančez, verenica Džefa Bezosa, filmska producentkinja Karijan Flin, bivša Nasina raketna naučnica Ajša Bouv.