Iako je punjenje pametnog telefona za ogromnu većinu ljudi deo dnevne rutine, mnogi i dalje čine greške koje mogu da naškode uređaju i skrate mu radni i životni vek.
Moderni telefoni gotovo isključivo koriste punjive litijum-jonske baterije. Iako su se te baterije pokazale kao efikasne u pogledu veličine i prilagodljive su, i dalje imaju neka ograničenja.
Konkretno, nije dobro potpuno ih isprazniti ili ostaviti ih priključene na struju nakon što su napunjene. Ukoliko radite bilo šta od toga, sigurno ćete polako s vremenom smanjiti ukupni kapacitet punjenja baterije.
Zato isključitee telefon iz struje nakon što baterija dostigne 100 posto. Veliki broj telefona sada uključuje sisteme za zaustavljanje punjenja nakon što se napune, ali ipak je najbolje ako prekinete dotok struje.
Punjenje telefona na toplom mestu
Ovo je više bezbednosni problem, iako ima posledice i po tehničke karakteristike telefona. Naime, velik broj aktuelnih modela značajno se zagreva dok se puni.
Umesto toga, punite ga na čistoj površini, poput noćnog ormarića.
Kupovina jeftinih zamenskih kablova i utikača
Kablove i utikače za pametne telefone je relativno lako izgubiti. Podjednako ih je lako zameniti novim. Međutim, treba biti oprezan i ne štedeti previše.
Najjeftiniji dodaci te vrste mogu dovesti do sporijeg punjenja, zagrevanja, pa i predstavljati rizik od požara. Stoga je bolje držati se originalnog proizvođača ili renomiranih marki.
Kupovina aplikacija za štednju baterije
Aplikacije ove vrste po pravilu nisu vredne ni rizika, niti truda. Neće vam pomoći u ograničavanju rada baterije više od aplikacija koje su već ugrađene u vaš uređaj, ali mogle bi otvoriti vrata hakerima i drugim zlonamernim akterima.
Punjenje i striming u isto vreme
Pregrevanje je jedan od glavnih rizika tokom punjenja telefona. Stoga izbegavajte da radite nešto intenzivno na njemu dok se puni (na primer, gledanje stroming videa u HD rezoluciji ili igranje zahtevne video igre).
Ostavite ga na miru dok se ne napuni, piše Independent.