Stiven Spilberg je jedan od najuticajnijih reditelja današnjice, a nakon više od trideset uspešnih filmskih i televizijskih projekata, izdvojio je nekoliko koji su mu bili posebno izazovni za snimanje.
Tokom dosadašnje karijere, samo tri filma Stiven Spilberg je označio kao najteže za realizaciju.
Kako prenosi portal Far Out Magazine, Spilberg je u jednom intervjuu povodom filma Ready Player One iz 2018. godine priznao da je rad na tom projektu bio jedno od najzahtevnijih iskustava u njegovoj karijeri.
„Odmah sam shvatio koliko će snimanje biti teško. Ovo je treći najteži film koji sam ikada snimio, posle Ajkule i Spasavanja redova Rajana, baš tim redosledom“, otkrio je tada slavni reditelj.
Objasnio je da nije bio siguran da li će uspeti da na pravi način prikaže priču s obzirom na svoje godine, tada je imao 72, i da ga je brinulo da bi veličina projekta mogla zaseniti njegovo nasleđe.
„Bio sam iscrpljen već i od samog razmišljanja o tome šta me čeka ako prihvatim ovaj projekat, i pomislio sam: ‘Možda reditelj u svojim dvadesetim godinama ne bi bio toliko zastrašen jer još nema dovoljno iskustva koje bi ga plašilo.’ Ali toliko su me oduševile mogućnosti koje nudi film da sam rekao: ‘Ako upadnem u probleme, zamoliću nekog od svojih mlađih kolega da mi pomogne'“, dodao je Spilberg.
Zašto su ovi filmovi bili izazovni za snimanje?
Ajkula je prikazana u bioskopima 1975. godine, a samo snimanje bilo je vrlo problematično. Veći deo filma sniman je na otvorenom moru. Mehanički morski pas, nazvan Brus, često se kvario, a vremenske neprilike i visoki talasi dodatno su otežavali produkciju.
Zbog toga je Spilberg morao da improvizuje i više se oslanjao na muziku, kameru i izgradnju tenzije, nego na samog morskog psa. Takođe, budžet je sa planiranih četiri miliona dolara narastao na devet miliona, a snimanje koje je trebalo da traje 55 dana produžilo se na 159 dana.
I snimanje čuvenog filma Spasavanje redova Rajana bilo je izuzetno zahtevno. Uvodna scena iskrcavanja na Normandiju, koja traje gotovo 30 minuta, snimana je puna četiri nedelje, sa hiljadama statista i brojnim pirotehničkim efektima.
Glumci su morali da prođu intenzivan vojni trening pod vođstvom bivšeg marinca Dejl Daja, kako bi na sopstvenoj koži osetili fizičke i psihičke izazove rata. Međutim, Spilberg je namerno iz tog treninga izuzeo Meta Dejmona kako bi izazvao osećaj otuđenosti među kolegama, sličan onom koji njegov lik doživljava u filmu.
Kao treći film koji mu je bio posebno izazovan, Spilberg je izdvojio Igrača broj 1. Glavni problem bio je što se veći deo radnje odvija u virtuelnom svetu OASIS, koji je u potpunosti kompjuterski generisan.
Glumci su morali da snimaju u specijalnim odelima za beleženje pokreta, u praznim prostorima, dok je Spilberg morao unapred da zamisli kako će izgledati konačna scena. Usklađivanje glumačkih performansa sa kompjuterskom animacijom i virtuelnim okruženjem bilo je izuzetno zahtevno na svim nivoima produkcije.