27.7 C
Bijeljina
понедељак, април 21, 2025
NaslovnaZabavaDruštvene mreže i internetŠefica Signala objasnila zbog čega američki političari vole tu aplikaciju

Šefica Signala objasnila zbog čega američki političari vole tu aplikaciju

Datum:

Kada je reč o razmeni tajnih informacija, upotreba Signala i sličnih platformi nije (zvanično) odobrena.

 

Američki političari u administraciji Donalda Trumpa napravili su nekoliko velikih bezbednosnih propusta poslednjih nedelja. Prvo je u privatnu grupu visokih američkih zvaničnika u kojoj se raspravlja o tajnim operacijama i napadima na grupe pobunjenika dodat novinar Džefri Goldberg, a onda je otkriveno da je američki savetnik za nacionalnu bezbednost Majkl Volc sa saradnicima za zvaničnu i tajnu komunikaciju koristio – privatni Gmail.

Niz propusta nastavio se i dalje kad je otkriveno da je američki ministar obrane Pit Hegset podelio detalje napada na Hute u Jemenu u grupi za razmenu poruka na platformi Signal, u koju su bili uključeni njegova supruga, brat i advokat.

Tu nevjerovatnu situaciju već je ranije komentirala predsednica Signala Meredit Vitaker, kojoj su neki od najvećih zvaničnika američke administracije, uključujući i šefa diplomatije Marka Rubija, potpredsednika Džej Di Vensa, šefa CIA-e Džona Retklifa i drugih, napravili veliku reklamu. Ako se oni za svoju komunikaciju, za koju je jasno da mora da bude maksimalno bezbedna i zaštićena i unutar koje se dele vojne tajne najveće važnosti, odabrali Signal, jasno je da smatraju da je u pitanju najsbezbednija dostupna platforma za komuniciranje.

Zlatni standard privatnosti

Potrebno je naglasiti da nije neuobičajeno za zvaničnike američke administracije, uključujući i one iz samog vrha, da u svojoj dnevnoj komunikaciji koriste Signal, ali kada je u pitanju razmena ovakvih tajnih informacija, upotreba Signala i sličnih platformi nije odobrena. Takve rasprave se obično vode putem posebnih bezbednih uređaja i unutar zaštićenih objekata. Neki pravni stručnjaci smatraju da je u ovom slučaju možda čak i prekršen zakon o špijunaži.

Ta platforma, objasnila je njena predsednica, dizajnirana je tako da joj je privatnost na prvom mestu, što uključuje i end-to-end enkripciju, ali i malu količinu podataka koji mogu da se otkriju u slučaju da to od njih zatraži sud.

Kada je u pitanju privatna komunikacija, ona kaže da je Signal „zlatni standard“.

Iako i WhatsApp koristi istu tehnologiju šifrovanja kao i Signal, postoji velika razlika između tih platformi. Naime, Vitaker kaže da Meta ne štiti privatne metapodatke korisnika, poput spisak kontakata, informacija o tome s kim su se i kada dopisivali, profilne fotografije i druge podatke. U slučaju da se to od Mete zatraži sudskim nalogom, Zakerbergova kompanija će sve te podatke predati vlastima.

Ali kako smo videli na ovom primeru iz SAD-a, čak ni najbezbednija mreža i najveća zaštita ne mogu pomoći u jednom slučaju – a to je ljudska glupost i ljudska greška.

Upravo su zato nedavno iz NSA upozorili korisnike da provere bezbednosna podešavanja na svojim aplikacijama za dopisivanje, ne bi li smanjili ranjivost aplikacije zbog ljudske greške na najmanju meru.

Reklame

Povezane vijesti

Baka Prase završio u bolnici: „Već dve nedelje se borim…“ FOTO

Jutjuber Bogdan Ilić, poznatiji kao Baka Prase, ima ozbiljnih...

Instagram uveo nova ograničenja

Kompanija Meta saopštila je danas da korisnici Instagrama mlađi...

Šer se oprostila od bivše ljubavi Val Kilmera: „Bio si smiješan, lud i naporan“

Brojni obožavatelji i kolege opraštaju se od legendarnog glumca...

YouTube vas novom strategijom „navlači“ da ga plaćate

Iako je YouTube Premium u nekim zemljama u poslednje...

Car i carica su na Jutjubu FOTO

Japanska carska porodica 1. aprila pokreće svoj Jutjub kanal...
spot_img

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име