BANJALUKA – S obzirom na to da veliki broj roditelja u Srpskoj i dalje ne plaća alimentaciju, samohrani roditelji su prinuđeni da sami odgajaju djecu, no predloženi nacrt zakona kojim bi se osnovao alimentacioni fond skoro tri godine je ostao mrtvo slovo na papiru, a resorna ministarstva nisu ni počela raditi na izradi novog zakona.
Kako su za „Nezavisne“ potvrdili iz Ministarstva porodice, omladine i sporta Republike Srpske, u prethodnom periodu je bio urađen nacrt zakona o privremenom izdržavanju djece, ali su se tokom pripreme prijedloga zakona pojavila različita mišljenja o načinu na koji bi ovaj fond trebalo da funkcioniše.
„Između ostalog, jedan od prijedloga je bio i da fond bude pripojen jednoj od postojećih ustanova u sistemu socijalne zaštite. S obzirom na to da ustanove iz sistema socijalne zaštite nisu u nadležnosti Ministarstva porodice, omladine i sporta, ne možemo vam reći da li će i na koji način doći do realizacije ovog prijedloga“, kazali su iz resornog ministarstva.
Pojašnjavaju da je potrebno iz početka pokrenuti proceduru izrade zakona, a kako bi se zakon o privremenom izdržavanju djece ponovo našao pred narodnim poslanicima.
„Dakle, prvo formiranje radne grupe, izrada zakona u formi nacrta, pa dalje po predviđenoj proceduri“, naveli su iz ovog ministarstva.
Dodaju da planom i programom rada Ministarstva porodice, omladine i sporta za ovu godinu nije predviđena izrada zakona o privremenom izdržavanju djece, odnosno alimentacionom fondu RS.
S obzirom na to da su ustanove socijalne zaštite pod nadležnošću Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS, poslali smo im pitanja da li je u njihovom planu rada predviđeno upućivanje u proceduru zakona o privremenom izdržavanju djece RS te, ako jeste, kada bi trebalo da bude upućen u proceduru, no ni nakon 20 dana nismo dobili odgovor.
Kako je prethodno za „Nezavisne“ rekla Dijana Miljatović, predstavnica Udruženja samohranih roditelja „Ponos“, ni njima nije jasno zašto se tako neozbiljno pristupa tako ozbiljnom problemu, s obzirom na to da se tu radi o ugrožavanju osnovnih dječjih prava.
„Mi od 2009. godine, otkad je Udruženje osnovano, stalno pričamo i predlažemo, ali stalno dobijamo odgovore da je to nemoguće, da je teško, a rješenja koja smo mi predložili postoje u drugim zemljama i jednostavna su, tako da nam nije jasno zašto se taj prijedlog ne može odraditi, niti zašto se koči stalno“, rekla je ranije Miljatovićeva.
Ona je tada pojasnila da je „najefikasniji mehanizam da, ako roditelj ne isplati alimentaciju do određenog datuma u mjesecu, onda taj iznos isplati država, koja dalje potražuje taj novac s kamatama od neodgovornog roditelja“.
Podsjetimo da je još 2022. godine nacrt zakona o privremenom izdržavanju djece Republike Srpske, na prijedlog Ministarstva porodice, omladine i sporta, već usvojen u Narodnoj skupštini Republike Srpske i prošao je javnu raspravu, ali je istekao rok od šest mjeseci do kada je zakon trebalo da se nađe u prijedlogu pred poslanicima.