BANJALUKA – Narodna skupština Republike Srpske usvojila je dopune Zakona o upotrebi zastave, grba i himne, kojim je propisana mogućnost isticanja zastava i grbova i izvođenja himni stranih država sa kojima Srpska ima potpisan sporazum o uspostavljanju specijalnih i paralelnih odnosa.
Predsjednik Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić osudio je histerične reakcije iz FBiH, u kojima se srpski narod i njegova obilježja upoređuju sa Hitlerom i nacizmom.
„Vrijeđaju nas, iako svi znaju da je najveći stradalnik od nacizma, na području Balkana, bio srpski narod. I Helezu i ostalima je glavni cilj Srbija. O nama su već sve laži izgovorili. Sad ima smeta jaka Srbija“, rekao je Stevandić koji je kao predsjednik Narodne skupštine bio predlagač dopuna Zakona o upotrebi zastave, grba i himne.
Poručuje im da ne trebaju zaboraviti i činjenicu da je garant Dejtonskog mirovnog sporazuma bila Savezna Republika Jugoslavija (SRJ). A u okviru SRJ je i Crna Gora bila garant sporazuma.
„Zanimljivo je da svi u zakonu vide samo Srbiju, iako to nigdje ne piše, pa im skrećem pažnju i na Crnu Goru. Republika Srpska ozbiljno razmišlja o uvažavanju istorijskog značaja Crne Gore kao nekadašnje članice SRJ, koja je bila garant Dejtonskog sporazuma, da i njenu državnu zastavu, nekadašnji Alaj-barjak crnogorske vojske, pod kojim se ratovalo u vrijeme Nevesinjske puške, na prostoru današnje Republike Srpske, uvrsti u spisak zastava koje se mogu isticati uz zastavu Republike Srpske. Naše istorijske veze nisu od juče, jer je jedan isti narod živio na prostoru Crne Gore, Republike Srpske i Republike Srbije, a oči srpskog naroda iz Hercegovine i današnje Srpske su bile okrenute put Lovćena i slavne kuće Petrovića“, saopštio je Stevandić.
Poručio je da ova inicijativa neće biti usmjerena ni protiv koga.
„Inicijativa nije PROTIV, već ZA. A to ZA je poštovanje zajedničkog istorijskog, kulturološkog i tradicionalnog nasljeđa. Ništa više i ništa manje. Nadam se da će svi građani Srpske shvatiti istorijsku i tradicionalnu povezanost sa Srbijom i Crnom Gorom. Cilj nam je očuvanje tradicije i da gradimo spone koje će značiti mir i stabilnost, na Balkanu“, zaključio je Stevandić.