4.3 C
Bijeljina
петак, новембар 22, 2024
NaslovnaVijestiRepublika SrpskaStanivuković prozvao Vladu RS: Za spomenik potrebna još tri miliona

Stanivuković prozvao Vladu RS: Za spomenik potrebna još tri miliona

Datum:

BANJALUKA – Da bi Centralno spomen-obilježje u Banjaluci bilo završeno do 9. januara, potrebno je još tri miliona KM, a gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković navodi da bi ta sredstva trebalo da obezbijedi Vlada Republike Srpske.

On smatra da je Vlada obavezna da uplati nedostajuća tri miliona za izgradnju spomenika, čije je otvaranje planirano 9. januara iduće godine, a ako nadležne republičke institucije ne doznače ta sredstva iz bilo kojih razloga do kraja godine, grad će u idućoj godini iz različitih projekata namaknuti ova sredstva.

Stanivuković navodi da grad Banjaluka i Vlada Republike Srpske nisu potpisivali ugovor o izgradnji Centralnog spomen-obilježja, već da je realizacija ovog projekta ranije dogovorena na sastanku predstavnika gradskih i republičkih institucija.

Stanivuković je pozvao Vladu Republike Srpske i Palatu predsjednika Republike da odgovore javnosti kada će biti doznačena sredstva za završetak izgradnje Centralnog spomen-obilježja.

„Ovo je pitanje na koje smo institucionalno i profesionalno do sada tražili odgovor dvocifren broj puta, ali ga još nismo dobili. Do sada smo ćutali i nismo pitali putem medija kada će biti doznačena sredstva gradu, razumijevajući nacionalne teme. Kap koja je prelila čašu naše tolerancije jeste uplata prevoznicima 400.000 KM za besplatan prevoz, a koji je grad već uplatio. Zašto ta sredstva nisu upotrijebljena da se završi izgradnja Centralnog spomen-obilježja“, kazao je Stanivuković.

Dodao je da grad Banjaluka razumije i državne izazove i probleme, razumije nacionalne teme i sve ono važno za naš narod.

„Ponašali smo se odgovorno i nismo prelazili granice jer smatramo da tako treba da se ponašaju i svi drugi, ali ne želim da me 9. januara neko pita zašto je i ovaj 9. januar prošao a da nemamo Centralno spomen-obilježje“, kazao je Stanivuković.

Kako ističe, grad se odricao drugih važnih gradskih pitanja kako bi se završio spomenik.

„Grad je uložio više od 3,2 miliona KM, zatim tu su i vrijednost zemljišta, sredstva za konkursno rješenje, glavni projekat i građevinsku dozvolu, a Vlada Republike Srpske je zajedno sa Palatom predsjednika dala 2,9 miliona KM. Dakle, kada sumiramo i izdvojena sredstva za radove i ona potrebna za sve procedure, grad je uložio 6,7 miliona KM, što je duplo više nego što su dale republičke ustanove“, naveo je Stanivuković i dodao da je zadnja uplata Vlade Republike Srpske i Palate bila prije četiri mjeseca.

Stanivuković naglašava da sve ovo ne govori kako bi se utvrdilo ko je bolji, već da razjasni da nije tačno da su republičke ustanove sve finansirale, a da se grad „samo kiti tuđim perjem“.

„Da je bilo političke zrelosti i volje, spomenik je već mogao biti gotov. Ovo nije obično gradilište, ovo je svetilište“, naglasio je Stanivuković.

On se osvrnuo i na odnos Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove (RUGIPP) prema gradu.

„Zašto već godinama Republička uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove odugovlači u postupku upisa Sokolskog doma u vlasništvo grada, kada smo mi već uspjeli da pravosnažnim presudama kod svih sudova dobijemo da Sokolski dom pripada gradu“, upitao je Stanivuković.

On navodi da je RUGIPP u prvostepenom postupku po žalbi onih koji već 15 godina besplatno koriste prostore Sokolskog doma odlučio u korist grada, ali sada odugovlači sa donošenjem odluke u drugostepenom postupku.

„Izborili smo se da Sokolski dom pripadne gradu, napravili najbolje sportske terene u dvorištu i u prostoru Sokolskog doma hoćemo da otvorimo Sportsku gimnaziju. Ko to ne želi? Pozivam RUGIPP da bez odlaganja donese rješenje u drugostepenom postupku, kao što je bilo i u prvostepenom rješenju, da Sokolski dom upiše gradu“, zaključio je Stanivuković.

Ministarstvo: Nije primjereno manipulisati

S druge strane, iz Ministarstva rada i boračko invalidske zaštite RS navode da, uvažavajući značaj izgradnje Centralnog spomen-obilježja u Banjaluci posvećenog borcima poginulim u Odbrambeno-otadžbinskom ratu, iz budžeta Republike Srpske do sada je, u ove svrhe, uplaćeno tri miliona KM.

„Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković potpisnik je ugovora sa izvođačem radova, a sa svojim timom predložio je lokaciju za izgradnju Centralnog spomen-obilježja i idejno rješenje. Po tom osnovu proizlaze i obaveze grada, te shodno tome nije primjereno u javnosti manipulisati nepotpunim činjenicama“, navode oni.

Kako dodaju, poštujući bol svih porodica poginulih boraca pozivaju gradonačelnika Banjaluke da ne koristi u dnevnopolitičke svrhe ovo sveto mjesto koje će biti pomen na sve borce koji su živote ugradili u temelje Republike Srpske.

Reklame

Povezane vijesti

spot_img

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име