9.9 C
Bijeljina
петак, април 4, 2025
NaslovnaVijestiRepublika SrpskaNekada treća partija u Srpskoj, zatim potpuni raspad

Nekada treća partija u Srpskoj, zatim potpuni raspad

Datum:

BANJALUKA – Uoči parlamentarnih izbora 2018. godine, Marko Pavić, tadašnji predsjednik Demokratskog narodnog saveza (DNS), najavio je da će ova stranka ostvariti najbolji rezultat u svojoj istoriji, te kao ciljeve postavio 100.000 glasova, najmanje 12 poslanika u Narodnoj skupštini RS i mjesto predsjednika Vlade RS.

bio je Pavić veoma blizu.

Stranka je dobila podršku 98.951 birača i osvojeno je 12 mandata u parlamentu Srpske. Ali, nikada dugo čekano mjesto premijera, koje im je, prema nekim pričama koje su tada kružile u javnosti, bilo obećano. No, i pored toga, snaga stranke bila je i više nego očigledna. U vlasti, samo je SNSD bio jači, a u opoziciji SDS. Dakle, nakon izbora 2018. godine bili su po snazi treća stranka u Republici Srpskoj i NS RS.

A onda počinje potpuni raspad. Svega mjesec dana nakon izbora, dolazi do velikih nesuglasica u najužem rukovodstvu DNS-a (govorilo se da su se posvađali Pavić i Nedeljko Čubrilović zbog mjesta predsjednika Narodne skupštine RS), što je rezultiralo time da četiri poslanika ove stranke: Nedeljko Čubrilović, Milan Dakić, Spomenko Stojanović i Spomenka Stevanović budu isključeni iz stranke.

U narednih mjesec dana, odnosno do sredine decembra 2018. godine, rasipanje kadra se nastavilo, a nezadovoljni članovi formirali su novu partiju 22. decembra 2018, kada je osnovan Demos, a za predsjednika izabran Nedeljko Čubrilović.

Marko Pavić je tada rekao da će koalicija odlučiti o tome da li će ova stranka i dalje biti dio vlasti. Burnih godinu dana nakon izbora dobilo je epilog u decembru 2019. godine, kada se s mjesta predsjednika DNS-a povukao Pavić, zbog, kako je rekao, zdravstvenih razloga. Na njegovo mjesto došao je Nenad Nešić.

„Na sceni je borba za primat u stranci, i to na način kako se to u DNS-u nikada nije dešavalo… Kada je DNS postigao najbolji rezultat, tada je počeo sunovrat stranke“,  rekao je tada Dragutin Rodić, generalni sekretar DNS-a, koji je takođe podnio ostavku.

Pred izbore 2020. godine, DNS su pogodile nove nesuglasice. Petnaest dana prije izlaska na birališta, Nešić je najavio da DNS izlazi iz vladajuće koalicije u Srpskoj i BiH.

Nepunih mjesec dana po završetku lokalnih izbora, saopšteno je da će šest poslanika DNS-a preći u opozicione klupe. Svemu je prethodilo to što je Nešić smijenio četiri stranačka potpredsjednika: Đorđa Popovića, Ognjena Tadića, Dragomira Jovičića i Marka Aćića.

Sa ulaskom DNS-a u opoziciju nije se složio Darko Banjac, tadašnji predsjednik poslaničkog Kluba DNS-a i generalni sekretar stranke, koji je podnio ostavku na te funkcije. Klub je onda napustio i Milan Radović, pa Diko Cvijetinović, čime je DNS za dvije godine sa 12 pao na pet narodnih poslanika.

Dvije sedmice nakon izlaska iz DNS-a, Darko Banjac osniva Narodnu partiju Srpske (NPS). Na taj način, na izbore 2022. godine DNS je izišao podijeljen na tri partije, s tim što su oni proklamovali opozicione stavove, ali kao samostalni „treći put“, dok su NPS i Demos ostali uz vlast.

Rezultat na izborima bio je u najmanju ruku tragičan.

Osvojili su svega 28.502 glasa, a da stvar bude gora, bili su lošiji od Demosa. Dodatan udarac priredila im je činjenica da nisu osvojili nijedan direktan mandat u Narodnoj skupštini RS, a situaciju je donekle izvukla kompenzacijska lista, koja im je sačuvala četiri fotelje u najvećem zakonodavnom domu. Dakle, za četiri godine, treća po snazi stranka u Srpskoj, pala je do neprepoznatljivosti.

Očigledno svjesni da tako ne ide, prave novi-stari zaokret.

Donosi se odluka da je ipak bolje u vlasti, pa su uz „oprost Milorada Dodika“ dobili mogućnost da opet odlučuju kako u Srpskoj, tako i na nivou BiH (Nešić postao ministar bezbjednosti u Savjetu ministara BiH).

Ali, ni to ih nije spasilo novog kraha u NS RS. Dva narodna poslanika napustila su njihov klub, tako da u ovom trenutku DNS ima samo dvoje narodnih tribuna.

U priču moramo uključiti i predstojeće lokalne izbore. Prema dosad dostupnim informacijama, DNS neće imati kandidata ni za jednu načelničku poziciju u 65 lokalnih zajednica u Republici Srpskoj.

Đorđe Vujatović, novinar iz Banjaluke, koji godinama prati politička dešavanja, ističe da je sunovrat DNS-a rezultat ustaljene matrice vladajuće strukture.

Pojašnjava i na šta konkretno misli.

„U svakoj stranci koja naraste dovoljno na način da bi ugrozila SNSD, dolazi do raspada i cjepkanja te stranke. To smo vidjeli i sa Socijalističkom partijom, i sa Ujedinjenom Srpskom, pa čak i sada sa Demosom“, kaže Vujatović.

Prema njegovom mišljenju, DNS je „stradao“ kada je izgubio Prijedor, koji je bio njihovo glavno uporište.

„Praktično su ostali samo u Istočnom Sarajevu, jer se tamo nalazi predsjednik stranke i naravno da je njemu lakše da strankom upravlja odatle, i sa poslanicima i sa ministrima“, naglašava Vujatović za „Nezavisne novine“.

Reklame

Povezane vijesti

Lopare: Održana 5.redovna sjednica Skupštine opštine

Na 5. redovnoj sjednici Skupštine opštine Lopare, čiji je...

Otkriveni detalji ugovora, evo koliko novca daje Dodik za lobiranje kod Trampa

Američki advokat Mark Zel, (Marc Zell) predsedavajući Republikanske stranke...

Bijeljina pomaže Prijedoru poslije poplava

Gradonačelnik Bijeljine i komandant Gradskog štaba za vanredne situacije...

Policijska uprava Bijeljina organizovala Dan otvorenih vrata u Loparama FOTO

Policijska uprava Bijeljina organizovala je danas u fiskulturnoj sali...

Policijska stanica Lopare organizuje Dan otvorenih vrata

Policijska stanica Lopare povodom obilježavanja Dana policije Republike Srpske...
spot_img

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име