TREBINJE – Mještani sela Aranđelovo, dvadesetak kilometara udaljenog od Trebinja, na granici sa Crnom Gorom, zaustavili su dalje propadanje svoje crkve posvećene Svetom arhangelu Mihailu, nakon što su od nadležnih dobili tačna uputstva kako da rade i šta smiju primijeniti.
„Najprije smo zamijenili krov i to smo prepokrili kamenom pločom, kakvom je crkva i bila pokrivena, ali je ta ploča bila od zuba vremena odavno i porozna i popucala, a onda smo fugirali zidove, pa ih oprali, iako smo ih mislili opjeskariti, ali nam nije preporučeno od nadležnih za spomenike kulture i mi smo sve to tako uradili”, kaže mještanin Aranđelova Momir Zeko Šegrt.
Obilne padavine posljednjih godina su uništavale i stare srednjevjekovne freske, pa su i taj dio rekonstrukcije mještani pokrenuli kod ustanova za zaštitu kulturnih dobara, a sami su obezbijedili i potrebna sredstva, znajući da se uvijek najbolje na sebe oslanjati.
Iako u akcijama učestvuju koliko ko može, i materijalno i fizičkim radom, mladi Aranđelovčanin, koji sada živi i radi u Čikagu, Miloš Šegrt, kome je pomagao i brat od strica Luka Šegrt, pokrenuo je akciju sakupljanja para od tamošnjih Srba i poslao pomoć u protivvrijednosti 22.500 KM.
„Od toga je urađen novi krov na crkvi, kao i novi Parohijski dom, koji smo, slava Bogu, uglavnom završili i koji ćemo koristiti i za primanje saučešća, parastose, pomene i svako drugo seosko okupljanje, tako da danas tu može posjedati oko 150 ljudi, a u objektu imamo i kuhinju, tako da se tu može sve obavljati“, kaže dalje Šegrt.
Napominje da je ova crkva, zajedno sa nekropolom, proglašena nacionalnim spomenikom još prije gotovo dvadeset godina, odnosno 2005. godine, ali je zaštitu uživala i prije ovog proglašenja, kao veoma bitan nacionalno-kulturni spomenik Republike Srpske.
On dodaje da se crkva vijekovima dobro održavala, jer su je mještani popravljali i u vrijeme zemljotresa, velikih elementarnih nepogoda, ali i u takozvanom tekućem održavanju, da bi u posljednje vrijeme shvatili da treba preduzeti ozbiljne mjere da se spasi i bogatstvo njene spoljašnjosti, ali i unutrašnjosti.
„Freske propadaju već nekoliko godina, pa smo pokušali sve što je u našoj moći, odnosno prije nekoliko godina smo stupili u kontakt i s Milijanom Okilj iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture Republike Srpske, predočivši joj cjelokupno stanje, kao i sa Sekreterijatom za vjere. Na naše su molbe, zajedno sa Crkvenim odborom i sveštenstvom, ovaj značajan spomenik obišli i članovi Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH, da bi se, uz konsultantsku i stručnu pomoć svih nadležnih, počelo sa obnovom, ali uz potpuno zadržavanje njene autentičnosti, pa smo je spolja u potpunosti zaštitili, ali su, nažalost, mnogi skeptici kada su u pitanju freske na lijevoj strani zida crkve“, nastavlja dalje Šegrt.
I sam je potvrdio da su freske godinama propadale, pa su i sveštenici i vladike koji su crkvu obilazili nemoćno slijegali ramenima, a nakon svake ozbiljnije kiše na podu crkve mještani su zaticali sve veće i veće gomilice kreča i boje otpale sa zidova.
Aranđelovčani kažu da ipak ne odustaju i da će budući ikonopisci koje će angažovati, ako ništa, rekonstrukcije fresaka raditi po starim fotografijama i da bi i taj posao, nakon prikupljanja potrebnih dokumenata, mogao početi na proljeće.
Zanimljivo je da je crkva Svetog arhangela Mihaila s nekropolom stećaka smještena ispod srednjovjekovnog grada Klobuka, a o datiranju crkve možda najbolje govori kamen ugrađen na njenom lijevom dovratku, sa natpisom koji se, prema tumačenju raznih autora, datira od XI do XIV vijeka, pa se smatra da je sadašnja, jednobrodna građevina nastala na temeljima stare crkve.