36.7 C
Bijeljina
четвртак, јул 3, 2025
NaslovnaVijestiRepublika SrpskaDanas je Đurđic: Ako radite ove poslove na današnji dan to je...

Danas je Đurđic: Ako radite ove poslove na današnji dan to je veliki greh, ove običaje treba ispoštovati

Datum:

Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas, 16. novembra, slave Svetog Đorđa, odnosno Đurđic, jednu od najčešćih krsnih slava kod Srba.

Sveti Georgije ili Sveti Đorđe je bio velikomučenik i borac za hrišćastvo. On je odbio poslušnost caru Dioklecijanu, velikom progonitelju hrišćanstva kada je rekao da se ne plaši da umre za svoju veru.

Pogubljen je 303. godine.

Na današnji dan pravoslavni vernici se prisećaju prenosa njegovih moštiju iz Nikomidije u grad Lida Palestinska. Ovaj svetac se u našem narodu slavi dva puta godišnje, kao Đurđic 16. novembra i 6. maja, kao Đurđevdan, kada se obeležava dan njegove smrti.

Na ikonama se najčešće predstavlja na konju, kako ubija aždahu, dok se na ikonama za praznik Đurđic prikazuje bez konja, u stojećem stavu, sa kopljem ili mačem u ruci.

U pravoslavnim manastirima, Sveti Georgije je prvi u redu svetih ratnika sa štitom i krstastim mačem.

Običaji na današnji dan

Đurđic nije crveno slovo, ali je veoma poštovan praznik među vernicima, pa se na ovaj dan ne rade teški poslovi. Veruje se da se na današnji dan ne treba loviti, jer će u suprotnom lovce zadesiti velika nesreća i maler koji će ih pratiti cele godine.

U danima od 16. do 24. novembra ništa se ne daje iz kuće, ne prede se vuna i ništa se ne pere. Žene ne rade ručne poslove, a veruje se i da bi krojači i obućari trebalo da odmaraju.

Dani od Đurđica do Svetog Mrate (24. novembra) nazivaju se Mratinci ili Vučiji dani jer je sveti Mrata zaštitnik vukova. Prema predanju, u tim danima svetac nadgleda kako ko radi, zatim naredi vukovima da kazne onoga ko nije bio vredan, a domaćina koji ne ide u crkvu i ne poštuje Svetog Mratu, najviše kažnjava jer mu pošalje hromog vuka, poznatog kao kriveljan.

Kod starijih ljudi postoji verovanje da ako je vreme za Mratince maglovito i zima će biti maglovita i promenljiva, a ako je vedro, zima će biti jaka.

Pratite www.bijeljinalive.com putem društvenih mreža Facebook i Instagram.

Reklame

Povezane vijesti

Ponovo haos u NSRS: Stevandić; „Mali primitivac“: Vukanović: „Ubiću vas istinom“

BANJALUKA – Poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srpske upravo...

Nagrade najboljim srednjoškolcima od opštine Ugljevik: Znanjem grade sebe i svoj Ugljevik

Načelnik opštine Ugljevik Dragan Gajić zajedno sa svojim zamjenikom...

JACKPOT DAY u WWin poslovnici ZVORNIK-Karakaj !

Četvrtak, 3. jul, od 09 do 23 časa –...

Vidovdanska povelja za Mevka Berbića: Musliman iz Hercegovine koji zida crkve i ruši predrasude

Mevko Berbić, građevinar iz Hercegovine i pripadnik islamske vjeroispovijesti,...

Stanivuković se zahvalio građanima Banjaluke

BANJALUKA - Iza nas je najsušniji jun u Republici...
spot_img

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име