UGLJEVIK – Uprava RiTE Ugljevik pozdravila je dogovor „Gas-Resa“ i „Comsara“ o otkupu preduzeća „Comsar Energy Republika Srpska“ za 240,5 miliona KM, nazvavši to velikim korakom za stabilizaciju rada ugljevičke kompanije, dok istovremeno iz opozicije poručuju da je ovo jedna od najvećih pljački naroda od postojanja Republike Srpske.
Podsjetimo, iz „Gas-Resa“ su 3. septembra potvrdili za „Nezavisne novine“ da su sa kompanijom „Comsar“, sa sjedištem na Kipru, a u vlasništvu ruskog oligarha Rašida Serdarova, dogovorili da za 123 miliona evra kupe „Comsar Energy RS“, koja je vlasnik koncesije Ugljevik – Istok 2, a zbog koje je RiTE Ugljevik mjesecima u problemima jer u svojim eksploatacionim poljima više nema dovoljno uglja za rad termoelektrane.
Diko Cvijetinović, v.d. direktora RiTE Ugljevik, rekao je da je ovaj posao pri kraju te da se trenutno rade formalnosti u vezi s potpisivanjem ugovora i prenosom vlasništva.
„Tu se misli na povratak kompletnog projekta ‘Comsar'“, pojasnio je on.
Pored toga, Cvijetinović kaže da Uprava RiTE pregovara sa „Gas-Resom“ kako da RiTE ubuduće nesmetano eksploatiše ugalj u koncesionom polju Ugljevik – Istok 2.
Podsjetio je da su rudarske mašine do 2019. godine isključivo kopale na površinskom kopu Bogutovo Selo, da bi prelaz na površinski kop Ugljevik – Istok 1 uslijedio nakon toga. Pojašnjava da je Ugljevik – Istok 1 još 2013. podijeljen na dva kopa: Ugljevik – Istok 1 koji je u vlasništvu RiTE Ugljevik i Ugljevik – Istok 2 koji je u vlasništvu koncesionara „Comsar“.
Međutim, prije nekoliko mjeseci pojavila se informacija da su rudarske mašine RiTE ušle u koncesiono polje koje pripada „Comsaru“ te da će zbog toga uslijediti tužbe.
Cvijetinović je kazao da je to tačno, ali da ne strahuje od tužbi jer su, tvrdi, zaštićeni ugovorom iz 2013. koji su potpisali „Comsar“ i RiTE Ugljevik.
„Sporazumom iz 2013. su definisane količine uglja koje su potrebne za normalno funkcionisanje termoelektrane do 2039. godine, a to je 46 miliona tona uglja. Tada je rečeno da ukoliko u koncesionom polju Ugljevik – Istok 1 ne bude toliko uglja, onda RiTE dodatnu količinu može eksploatisati u polju Ugljevik – Istok 2, a istraživanjem smo došli do toga da u polju Istok 1 nedostaje oko šest-sedam miliona tona uglja“, pojašnjava Cvijetinović.
On se nada da će slučaj „Comsar“ voditi ka stabilizaciji situacije u preduzeću, koja, kako navodi, nije dobra u finansijskom aspektu.
„Što se tiče finansijskog rizika za preduzeće, on je prije svega tu zbog arbitražne odluke sa Slovencima, teške više od 350 miliona KM. Potpisali smo dva ugovora na ime štete, period 2011-2021. te 2022-2023. Ali u tom dijelu uprava preduzeća je uspjela smanjiti štetu za oko 22 miliona evra, a ostalo je otvoreno pitanje kamata za period 2011-2021. i do dogovora koje su presuđene arbitražom u Beogradu od 67 miliona evra, i ponovo aktivnim pregovorima smo uspjeli sa kolegama iz Slovenije da te kamate budu umanjene za 30 miliona evra. Očekujem da do kraja septembra bude potpisan ugovor i po trećem otvorenom pitanju u sklopu zatvaranja ugovora o kamatama arbitraže u Vašingtonu, tako da će sjekira iznad vrata RiTE Ugljevik konačno biti skinuta“, poručio je Cvijetinović.
Iz opozicije smatraju da je posao sa „Comsarom“ jedna od najvećih pljački naroda u istoriji postojanja Republike Srpske.
„Samo neodgovorna, korumpirana i besramna vlast u Republici Srpskoj može dati koncesiju za par miliona privatniku strancu, a onda tu istu koncesiju platiti 240 miliona KM da je ponovo vrati u svoje vlasništvo. Danas niko ne priča o obavezama koje je ‘Comsar’ preuzeo prilikom dobijanja koncesije, a to je gradnja nove elektrane Ugljevik 3. Samo to je bio sasvim dovoljan razlog da se raskine koncesioni ugovor i da se izađe iz ovog spekulativnog i štetnog ugovora po Republiku Srpsku“, naveo je Slaviša Marković, poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske.
„U Srpskoj ima 600.000 punoljetnih građana, svaki od tih građana će častiti Rašida Serdarova i ko zna još kojeg domaćeg i stranog manipulatora sa 400 KM“, dodao je on.