15 C
Bijeljina
петак, новембар 22, 2024
NaslovnaVijestiRepublika SrpskaBanjaluka dobila "Park oslobođenja", zašto nosi baš to ime

Banjaluka dobila „Park oslobođenja“, zašto nosi baš to ime

Datum:

BANJALUKA – Banjaluka je večeras dobila još jednu zelenu oazu – „Park oslobođenja“, koji je posvećen žrtvama Veleizdajničkog procesa, a koji se nalazi na mjestu nekadašnjeg kina „Kozara“.

Zajedno sa brojnim sugrađanima, svečanom otvaranju jednog od pet novih parkova, prisustvovao je i gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković sa saradnicima, te je tom prilikom poručio kako je ovaj park ujedno predstavlja i pobjedu građana i Banjaluke.

„Banjaluka je dobila još jedan park, to je priča o novoj Banjoj Luci u koju od početka vjerujemo. Specifičnost ovog parka je to što je nastao tamo gdje je trebao da bude neboder. Još 2018. godine, ovdje je ucrtana zgrada od 15 spratova i trebalo je gotovo četiri godine borbe sa ovim ljudima. Borba je bila izazovna, jer je trebalo da mijenjate regulacioni plan, da mijenjate zemljište i ta borba je trajala više od dvije godine. Ovo je velika pobjeda građana i naše Banjaluke“, kazao je Stanivuković.

Kako je kazao, ovo nije običan park, već „Park oslobođenja“, te da je kao takav izuzetno važan iz nekoliko razloga.

„Mi smo rekli da nova Banjaluka jeste novi grad koji se razvija i ide prema naprijed. Ali, pored toga treba se vratiti i korijenima. Vratili smo i onu staru fontanu iz parka „Petar Kočić“ – ona danas postoji u parku „Mladen Stojanović“ kao simbol nekih lijepih vremena. Ovdje je bilo kino na otvorenom do 2009. godine. Dakle, 15 godina je ovdje bila pustoš, blato i nered. Mi smo na ovo mjesto vratili upravo kino na otvorenom, a ujedno izgradili i prvo kino unazad petnaest godina“, istakao je on.

Podsjetio je da je Grad vratio i kuću Milanovića, te da je ovaj dio grada danas potpuno drugačiji.

Objasnio je i zašto ovaj park nosi baš taj naziv – „Park oslobođenja“.

„Ovdje je u Prvom svjetskom ratu bila Viša djevojačka škola i sala za gimnasitiku. Ovdje su vođeni procesi protiv 165 Srba, koji su bili osuđeni za veleizdaju tadašnje države. Njih 16 je osuđeno na smrtnu kaznu, baš na ovom mjestu. Zato smo, njima u čast podigli „Park oslobođenja“ jer su se oni tada borili za ono najvažnije – slobodu“, kazao je Stanivuković.

Istakao je to i kako Banjaluka kroz parkove priča svoju priču, te najavio dodatni sadržaj na ovom lokalitetu.

 

„Ovdje će biti i razne projekcije filmova, bodrićemo našu repreznatciju u njihovim najvažnijim utakmicama. Ovo je nova, lijepa oaza u centru našeg grada „,zaključio je gradonačelnik.

Profesor Duško Pevulja naglasio je kako u posljednjih pedesetak godina u Banjaluci nije bilo ni spomeničke a ni parkovske kulture.

„Važno je da svi ovi parkovi pričaju priču i da upotpunjavaju kulturu mapu našeg grada, to je ono što čini sve gradove. Ova priča, o Veleizdajničkom procesu je velika priča. Ovaj park, baš kao i svi drugi će biti živi. Pričaće se neprestano priča o njihovoj simbolici. Moram da kažem da sam ozaren činjenicom i da nakon više od jednog vijeka dobijamo jednu novu instituciju kulture – kuću Milanovića, koja treba da bude i nacionalna i gradska institucija. Ovo što se sada radi, u prethodnih pola vijeka nije se dešavalo, meni iz nejasnih razloga“, rekao je Pevulja.

Jedna od mještanka ovog dijela grada, Jasminka Zarić, zahvalila je gradonačelniku što su ispoštovali sve zahtjeve mještana ovog dijela grada.

„Ovaj park će da nam pružiti jedan mir, spokoj, tišinu i mjesto gdje će se djeca igrati, a stariji ljudi odmarati. To je jedan veliki ekološki momenat ali i kulturološki. Ja sam zaista oduševljena i zahvalna jer su svi naši zahtjevi prepoznati i ispunjeni. Mi smo tražili da se popravi pločnik ispred zgrade, kao i stepenište, što je urađeno. Tražili smo da ovdje bude park, o kojem sama slika dovoljno govori. Gradonačelnik i njegovi saradnici su zaista ispoštovali sve i mi smo beskrajno zahvalni“, rekla je ona.

Podsjećamo pored ovog parka, Banjaluka je dobila Park Knjige, a uskoro će biti završeni i najveći gradski park kod TC „Delta Planet“, park posvećen kralju Tvrtku I Kotromaniću, te Ćirilični park.

Reklame

Povezane vijesti

spot_img

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име