Koliki očaj zbog protesta i blokada vlada u redovima vlasti koju predvodi predsednik Srbije Aleksandar Vučić, govori i pojavljivanje nove formacije „Studenti 3.0“ koja najavljiuje „oslobađanje fakulteta“, ali i angažovanje lidera radikala Vojislava Šešelja, koji od jutra do mraka po televizijama sa nacionalnom frekvencijom preti građanima koji blokiraju ulice.
U jeku građanske neposlušnosti na koju su studenti pozvali nakon protesta održanog na Vidovdan, dobili smo novu formaciju onih koji se bore protiv blokada – „Studente 3.0“.
Oni su pozvali sve građane da se suprotstave najvaljenim blokadama.
Naime, reč je o grupaciji „Studenti za Srbiju“, koji za sebe tvrde da nisu „ćaciji“, ali ni „severinini blokaderi“.
„Pozivamo sve ljude zdravog razuma da sutra pruže otvoren otpor građanima koji budu pokušali da ih blokiraju na putu ka bolnici, porodilištu, prodavnici, poslu, aerodromu, izlasku u grad. Srbijo, vreme je, narode probudi se. potrebni ste svojoj zemlji i svom narodu“, napisali su.
Iako su u svom predstavljanju javnosti pokušali da se ograde od vlasti, narativ koji koriste, jasno ih određuje kao još jednu režimsku podvalu, baš poput „studenata koji žele da uče“ u Pionirskom parku.
„Studenti 3.0“ najavili su čak i da će „osloboditi“ Univerzitet u Beogradu, a predstaviće i svoju listu.
U novom sluđivanju javnosti, gotovo istovremeno pridružuje im se i lider radikala Vojislav Šešelj, koji praktično dežura po studijima režimskih televizija, preteći građanima koji danima blokiraju prometne raskrsnice i ulice, najpre u Beogradu, ali i drugim gradovima.
Tako je vlastima dao rok od 72 sata da „raščiste ustaše iz centra Zemuna”. Ako to ne urade, najavio je da će pozvati četnike u pomoć.
„Nekoliko dana blokiraju centar Zemuna. U Zemunu ti banditi obeležavaju granice NDH, oni su ustašoidi i služe ustašama otvoreno, ali nama Zemuncima je dozlogrdilo. Evo, ja ostavljam rok policiji do srede, tri dana dakle, ili ću pozvati zemunske četnike da to zajednički uradimo“, rekao je Šešelj.
Screenshot
Policija zauzeta batinanjem građana i razbijanjem blokada, nije reagovala na ove pretnje lidera radikala.
Srpska radikalna stranka oglasila se i u ponedeljak u istom tonu, navodeći da podsećaju nadležne da je do isteka roka koji su dali vlasti ostalo još 48 sati.
„Ukoliko nadležni organi i dalje budu ignorisali ovo ustaško divljanje i upozorenje srpskih radikala, četnički vojvoda Vojislav Šešelj organizovaće sa srpskim četnicima uklanjanje barikada jer narod u Zemunu više ne želi da trpi teror zemunskih ustašoida“, navodi se u saopštenju SRS-a.
Odgovornost je na Vučiću
Komentarišući ove pretnje i pojavu nove studentske formacije, socijalni psiholog Žarko Korać kaže za Novu da vlast očigledno pribegava različitim trikovima, ne bi li zaustavila građanske proteste koji ne prestaju.
Žarko Korać Foto:FoNet/Milica Vučković
„Rekao bih da je iz istih izvora i ta priča o nekakvoj trećoj grupi studenata i ove pretnje Šešelja. Naravno od toga neće biti ništa. Ti studenti ni ne postoje, a i ovi koji se nalaze u tom čuvenom ‘Ćacilendu’ naravno nisu uopšte studenti, a ako jesu, nisu tamo da bi studirali, kako pričaju, nego su tamo jer ih je poslao režim“, kaže Korać.
Sagovornik Nove navodi da, kada je reč o pretnjama koje upućuje Vojislav Šešelj, on ništa drugo i ne ume.
„Odležao je 10 godina robije u Hagu. On je osuđeni ratni zločinac i umesto da ćuti i pokrije se preko glave, on se usuđuje da preti. Kao što znate, Srpska radikalna stranka nije parlementarna stranka, ali jeste na ponovoljenim gradskim izborima izašla u koaliciji sa Srpskom naprednom strankom. Policija i tužilaštvo bi trebalo da se pozabave svime što Šešelj govori, ali politički gledano – odgovornost je na Aleksandru Vučiću i SNS“, navodi Korać.
Dodaje da je oduvek sve što je Šešelj govorio – krivično delo.
Na pitanje kako komentariše to što policija ekspresno reaguje na građanske blokade, ali ne i na pretnje koje upućuje Šešelj, Korać kaže:
„Oni hapse studente i građane koji su apsolutno mirni. Čak se Ana Brnabić usudila da ih uporedi sa žutim prslucima u Parizu. Oni su tamo spaljivali automobile i pljačkali radnje, napadajući policiju kamenicama i drugim oružjem. Demonstrati u okviru ove građanske neposlušnosti kod nas su izrazito mirni. Tako da sve što radi policija, radi u odnosu na mirne građana i zato je Evropa počela da reaguje, jer kamera prosto prikazuje da protesti nisu nasilni“, zaključuje Korać.