16.8 C
Bijeljina
понедељак, новембар 17, 2025
NaslovnaVijestiRegionSrbija od noćas u još većem problemu: Tramp uveo carine od 500...

Srbija od noćas u još većem problemu: Tramp uveo carine od 500 odsto

Datum:

Američki predsednik Donald Tramp upozorio je da će svaka zemlja koja trguje sa Rusijom biti „vrlo strogo sankcionisana“, dok njegova administracija i republikanski zakonodavci nastavljaju da sprovode oštre mere usmerene protiv Moskve.

Odgovarajući na pitanja novinara u nedelju o tome da li je vreme da Kongres usvoji mere usmerene na vršenje pritiska na Rusiju i predsednika Vladimira Putina, Tramp je rekao: „Čujem da oni to rade, i to je u redu za mene. Oni usvajaju zakon… Republikanci uvode zakon… veoma stroge sankcije… za svaku zemlju koja posluje s Rusijom. Možda će tome dodati i Iran… ja sam to predložio“, rekao je.

„Dakle, svaka zemlja koja posluje s Rusijom biće vrlo strogo sankcionisana. Možda ćemo u tu formulu dodati Iran“, ponovio je Tramp.

Trampova administracija uvela je carine od 50 odsto Indiji, među najvišim u svetu, uključujući i 25 odsto carina na njene kupovine ruske energije.

Predlog zakona koji je predstavio senator Lindzi Grejem predviđa carinu od 500 odsto na sekundarnu kupovinu i preprodaju ruske nafte. Predlog ima skoro jednoglasnu podršku u Senatskom komitetu za spoljne odnose.

Grejem i senator Ričard Blumental zajednički su predstavili Zakon o sankcionisanju Rusije iz 2025. godine, koji nastoji da uvede sekundarne carine i sankcije „zemljama koje nastavljaju da finansiraju Putinov varvarski rat u Ukrajini“.

Predloženi zakon ima 85 kosponzora u Senatu.

„Predsednik Tramp i njegov tim napravili su snažan potez, primenjujući novi pristup okončanju ovog krvoprolića između Rusije i Ukrajine… Međutim, ključni udarac koji bi doveo do kraja ovog rata biće carine protiv zemalja poput Kine, Indije i Brazila, koje podržavaju Putinovu ratnu mašinu kupovinom jeftine ruske nafte i gasa“, naveli su Grejem i Blumental u zajedničkom saopštenju u julu.

Najavljene sankcije će, kako i druge zemlje, tako pogoditi i Srbiju, te će posledice biti dalekosežne, nakon američkog odbijanja predloga o NIS-u.

Pratite www.bijeljinalive.com putem društvenih mreža Facebook i Instagram.

Reklame

Povezane vijesti

Detalji napada na srpske vojnike: Albanci ispalili rafale u blizini baze VS pa pobjegli džipovima

Grupa maskiranih Albanaca napala je pripadnike Vojske Srbije danas...

Albanci pucali na pripadnike Vojske Srbije

Grupa Albanaca pucala je na pripadnike Vojske Srbije u...

Novosađani blokirali autobusku stanicu u znak podrške Milomiru Jaćimoviću

Međumjesna autobuska stanica u Novom Sadu blokirana je od...
spot_img

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име