BEČ – Saga o nemilom incidentu kada je vojnik iz Bosne i Hercegovine odbio da se rukuje sa Klaudijom Taner, ministarkom odbrane Austrije dobila je i svoj i nastavak.
Naime, kako prenose austrijski mediji, Klaus Šneberger, austrijski političar iz redova ÖVP-a uputio je otvoreno pismo bh.udruženju „Kulturverein bosnische Muslime Austria“ u kojem je iznio svoj stav, ali i traži dodatna pojašnjenja u vezi ovog svojevrsnog skandala.
S obzirom da se sve desilo u vojnoj akademiji koja se nalazi u Viner Nojštatu čiji je gradonačelnik upravo Šnebrger on je odlučio da i javno iznese svoje protivljenje takvom ponašanju i osudi ga.
“Jedna stvar je sigurna: apsolutno je neprihvatljivo odbijanje rukovanja sa ženom iz vjerskih razloga! Takođe, neprihvatljivo je takav čin pravdati vjerskim razlozima”, napisao je Šneberger.
On je dodao da od uglednih udruženja u Austriji dobije jasan signal te želi dodatna pojašnjenja:
“Samim time, od vas želim dodatna pojašnjenja, ali i da vaše udruženje pošalje jasan signal tolerancije i integracije u Viner Nojštatu. Vi ste ti koji morate da budete primjer drugima i to i pokažete”, napisao je Šneberger.
Podsjetimo, na Terezijanskoj vojnoj akademiji u Viner Nojštatu, tokom svečanosti prijema novih oficira u austrijske oružane snage, došlo je do incidenta kada je jedan oficir iz Bosne i Hercegovine odbio da se rukuje se s ministarkom odbrane Klaudijom Taner.
Oficir je odbio rukovanje sa ministarkom, pozivajući se na svoja vjerska uvjerenja “koja mu ne dozvoljavaju da se rukuje s ženama”. Kao posljedica njegovog postupka, vojnik je odmah isključen iz ostatka ceremonije, a nije mu uručen ni tradicionalni akademijski prsten, što je potvrdilo Ministarstvo odbrane Austrije.
Austrijski mediji su prenijeli tada da je zamjenik ministra odbrane Bosne i Hercegovine, Slaven Galić, bio unaprijed obaviješten o tome da se oficir neće rukovati s ministarkom. Iz tog razloga, vojnik nije ni bio pozvan na binu. Taner izrazila je nezadovoljstvo ovim incidentom, a Galić se kasnije izvinio u ime Bosne i Hercegovine.