BEOGRAD – U velikom broju škola u Srbiji danas nema nastave ili je skraćena, a organizovani su i masovni protesti na trgovima i ispred školskih uprava nakon što reprezentativni sindikati prosvjetnih radnika nisu prihvatili prijedlog Vlade o povećanju plata od januara za 12 odsto.
Iz sindikata ističu da plate nisu jedini razlog nezadovoljstva, već da je riječ o problemima u cjelokupnom obrazovanju, a pogotovo onim koji se tiču njihove bezbjednosti.
Prosvjetni radnici poručili su da će, ako njihovi zahtjevi ne budu ispunjeni 2. oktobra ponovo stupiti u štrajk.
„Ovo je naš krik, dosta je bilo“, poručila je Snežana Romandić iz Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije za N1 po završetku protesta u Beogradu.
Okupljanje je trajalo oko sat vremena, a prosvjetni radnici su iz parka Manjež izašli na ulicu i blokirali saobraćaj.
Blokada je trajala 20-tak minuta u Nemanjinoj ulici, ispred zgrade Ministarstva prosvjete. Istovremeno, protestni skupovi održani su u Novom Sadu, Nišu, Valjevu, Šapcu, Kragujevcu…
Romandić je rekla da je prema procjenama sindikata u Beogradu u štrajku učestvovalo oko 70 odsto škola.
„U pitanju je dobar odziv kolega koji su prepoznali da nešto mora da se menja. Ovaj protest je samo deo današnjeg dana, imali smo i druge aktivnosti“, rekla je ona i dodala da je cilj bio da nadležni primjete da su škole zatvorene i da ne mogu više da na isti način tretiraju prosvetne radnike.
Ona je poručila da prosvjetni radnici traže hitne mjere vezane za svoju bezbjednost, koje podrazumijevaju izmjene Krivičnog zakonika, ali i one koje se odnose na povećanje zarada.
Osudila je činjenicu da su nadležni odlučili da dijele zaposlene u školama na nastavno i nenastavno osoblje i da je to za njih posebno bolno i nedopustivo.
„Trebaju nam i pedagozi i psiholozi, mi poštujemo naše tetkice i članove računovodstva. Svi smo zaposleni u školama i
ne dozvoljavamo da nas dele…“, rekla je.
Istakla je i da plata nastavnika podrazumijeva kvalitetnu nastavu za djecu, te da ako imate ljude koji nisu dovoljno plaćeni, sve slabiji kadar dolazi u škole.
Slogan protestnog skupa bio je „Stop lažnim obećanjima“, a i Uroš Tepavac iz Foruma Beogradskih gimnazija naveo je da se protive ponudi vlade koja odvaja nenastavno od nastavnog osoblja.
„Ponuda da se samo nastavnicima poveća zarada za 12 procenata, a nenastavnom osoblju za osam je stvarno ponižavajuća. Nenastavno osoblje i ovako radi za platu koja je minimalna“, naveo je.
Kako je istakao, postoje predlozi da se stupi u zakonski štrajk u narednim danima i da to traje do ispunjenja zahteva.