18.2 C
Bijeljina
петак, јул 4, 2025
NaslovnaVijestiRegionProfesori Pravnog: Samo su još okupacione trupe u uniformama upadale na naš...

Profesori Pravnog: Samo su još okupacione trupe u uniformama upadale na naš fakultet

Datum:

Nastavnici i saradnici Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu uputili su saopštenje povodom nasilnog postupanja pripadnika Žandarmerije prema studentkinjama i studentima ovog fakulteta. U saopštenju koje je dosad potpisalo više od 30 nastavnika, najoštrije se osuđuje noćašnja demonstracija fizičkog nasilja pripadnika Žandarmerije prema studentima i studentkinjama okupljenim ispred zgrade tog fakulteta, kao i pokušaj nezakonitog upada u tu obrazovnu ustanovu.

Saopštenje nastavnici i saradnici Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu prenosimo u celosti.

„Mi, dolepotpisani nastavnici i saradnici Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu, najoštrije osuđujemo demonstraciju fizičkog nasilja pripadnika Žandarmerije 3. jula 2025. godine, prema studentima i studentkinjama okupljenim ispred zgrade našeg fakulteta, kao i pokušaj nezakonitog upada u zgradu Pravnog fakulteta.

Svedočimo dešavanjima bez presedana: na obrazovnu ustanovu i njene članove je nasrnula oružana sila vlasti koja se ne obazire na Ustav, zakone i legitimne zahteve studenata i građana i koja njihovu borbu za osnovna prava i pravnu državu pokušava da uguši golim nasiljem. Protiv studenata i građana koji pribegavaju nenasilnim oblicima građanske neposlušnosti, koji se smatraju legitimnim načinom iskazivanja nezadovoljstva u ustavnoj demokratiji, upotrebljena je brutalna i prekomerna sila. Tim činom je, istovremeno, na najgrublji način povređena i Ustavom zagarantovana autonomija univerziteta.

Ovo je drugi put u istoriji da se na stepenicima i ulazu u zgradu Pravnog fakulteta pojavljuje toliki broj uniformisanih, naoružanih ljudi. Prvi put se to dogodilo 1941, kada je našu zgradu zauzeo i koristio strani okupator. Zato uniformisana lica koja su večeras ponovila taj neslavni presedan nisu postupala kao legitimna i legalna policijska jedinica Republike Srbije, koja štiti zakon i prava građana, već kao pretorijanska garda jednog nelegitimnog režima lične vlasti.

Zahtevamo hitnu i javnu reakciju pravosudnih organa, momentalno obustavljanje svake represije prema studentima i građanima, poštovanje nepovredivosti prostora Univerziteta i utvrđivanje odgovornosti svih koji su naredili i sprovodili nasilje, a pre svih ministra unutrašnjih poslova i direktora policije. Zahtevamo da se svi koji su u ovoj protivpravnoj, brutalnoj i nečasnoj demonstraciji sile učestvovali identifikuju i udalje sa radnih mesta dok njihova odgovornost ne bude ispitana.

Blokada Terazijskog tunela Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Pozivamo sve alumniste Pravnog fakulteta da podrže našu zajedničku kuću, njene studente i profesore, i da na sve načine, a naročito pokretanjem odgovarajućih postupaka pred našim i međunarodnim organima, pruže otpor u cilju zaustavljanja nadirajućih diktatorskih tendencija i režima policijskog upravljanja srpskim obrazovanjem, državom i društvom.

U Beogradu, 3. jula 2025. godine

Potpisnici (po redu potpisivanja; dodatni potpisi će biti pridruženi):

  1. Prof. dr Bojan Spaić

2. Prof. dr Goran Dajović

3. Prof. dr Tanasije Marinković

4. Prof. dr Miodrag Jovanović

5. Prof. dr Miloš Zdravković

6. Doc. dr Milena Đorđević

7. Doc. dr Nikola Ilić

9. Prof. dr Marija Karanikić Mirić

10. Doc. dr Ivana Marković

11. Asist. dr Bojana Todorović

12. Prof. dr Ivana Krstić

13. Prof. dr Marko Davinić

15. Prof. dr Tatjana Jevremović Petrović

16. Prof. dr Dragica Vujadinović

17. Doc. dr Lidija Živković

18. Pavle Medić, saradnik u nastavi

19. Ana Memeti, saradnik u nastavi

20. Asist. Sava Vojnović

21. Vasilije Marković, saradnik u nastavi

22. Prof. dr Dušan S. Rakitić

23. Asist. Ivana Radisavljević

24. Prof. dr Aleksandra Jovanović

25. Prof. dr Boris Begović

27. Asist. Đorđe Stepić

28. Prof. dr Bojana Čučković

29. Prof. dr Maja Lukić Radović

30. Prof. dr Radmila Vasić

31. Prof. dr Svetislav Kostić

33. Prof. dr Branko Radulović

34. Asist. Una Divac

35. Prof. dr Danilo Vuković

36. Prof. dr Stevan Lilić

37. Prof. dr Vanja Bajović

40. Uroš Bajović, naučni istraživač saradnik

41. Mina Kuzminac, saradnik u nastavi

42. Prof. dr Dragor Hiber

43. Prof. dr Nebojša Jovanović

45. Prof. dr Ljiljana Radulović

46. Prof. dr Miloš Stanković

47. Prof. dr Katarina Dolović Bojić

48. Asist. Darko Stevanović

49. Prof. dr Uroš Novaković

50. Asist. Jelisaveta Boljanović Gutović

51. Prof. dr Ljubinka Kovačević

52. Prof. dr Mirjana Todorović

53. Prof. dr Gordana Ilić Popov

54. Prof. dr Goran P. Ilić

55. Prof. dr Dejan Popović

56. Doc. dr Ivan Đokić

57. Doc. dr Marija Vlajković

58. Prof. dr Marko Đurđević

59. Prof. dr Igor Vuković

60. Prof. dr Dalibor Đukić

61. Doc. dr Đorđe Marković

62. Prof. dr Mirjana Radović

63. Asist. Aleksandar Cvetković

Pratite www.bijeljinalive.com putem društvenih mreža Facebook i Instagram.

Reklame

Povezane vijesti

Vučić oduševljen akcijom policije nad studentima: Ovo je kontejner revolucija

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas povodom blokada...

Preminuo otac Aleksandre Radović

Otac pevačice Aleksandre Radović je preminuo.   Pevačica Aleksandra Radović je...

MUP: Blokade na teritoriji Srbije i BG su uklonjene, 79 osoba je privedeno

Sve blokade na teritoriji Srbije i Beograda su uklonjene...
spot_img

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име