16.6 C
Bijeljina
субота, април 12, 2025
NaslovnaVijestiRegionOvako su naši preci tačno i precizno pogađali vrijeme: "Ne daj Bože...

Ovako su naši preci tačno i precizno pogađali vrijeme: „Ne daj Bože vedrog Božića i oblačnog Đurđevdana“ FOTO

Datum:

Narodna meteorologija prenosi se s koleno na koleno, a ovako su tačno i precizno naši preci pogađali vremensku prognozu.

Ne tako davno dok meteorologija, ali ni tehnologija nisu bile razvijene kao što su danas, Srbi, naročito oni koji žive u selima i od vremena im mnogo poslova zavisi, oslanjali su se na narodnu meteorologiju, koja je i danas deo folklora u skoro svim delovima naše zemlje.

Verovanja se prenose s kolena na koleno, a etnološknja Jelena Milićević ispred Centra za negovanje tradicije u Čačku otkriva kako pomoću narodne meteorologije možemo predvideti vremensku prognozu.

Ovako su naši preci tačno i precizno pogađali vreme: Ne daj Bože vedrog Božića i oblačnog Đurđevdana FOTO

RINA

„U narodu se kaže ‘Ne daj Bože vedrog Božića i oblačnog Đurđevdana’, a ponegde ‘Zelenog Božića, a belog Vaskrsa’. A zašto se tako kaže? Naime, srpska tradicijska kultura, kao i ostale tradicijske kulture veoma je vezana za neke poželjne, odnosno očekivane oblike ponašanja, kako prirode, tako i ljudi. Pa tako i Božić, s obzirom na to da se proslavlja 7. januara, dakle u zimskom mesecu, apsolutno je i očekivano da tada postoji sneg, da je hladno“, rekla je Jelena za RINU, pa dodala:

„Dakle, izostanak snega i hladnog vremena, odnosno tog očekivanog obrasca ponašanja prirode automatski menja celu godinu. Tako da, ako nam je Božić bio lep i vedar, znači da će nam Đurđevdan, kada je jedan prolećni svetac biti hladno, odnosno sneg. Sada nam ostaje da čekamo kakvi će biti Vaskrs i Đurđevdan, s obzirom na to da nam je Božić bio oblačan, ali sa izostatkom snega“.

Ovako su naši preci tačno i precizno pogađali vreme: Ne daj Bože vedrog Božića i oblačnog Đurđevdana FOTO

RINA

„Postoji verovanje i praksa beleženja 12 dana pre Božića. Dakle, počevši od ponoći 25. na 26. decembar. Tumače se dani kakvi su bili i kakvi će meseci naredne godine biti. Tako da 26. decembar predstavlja januar sledeće godine, 27. decembar – februar i sve tako do 6. januara. Beleži se na taj način što se posmatraju vremenske prilike u intervalu od ponoći do šest sati ujutru, zatim od šest do podne, od podneva do 18 časova i od 18 do ponoći. Beleže se vremenski uslovi napolju i tako se tumači kakve će nedelje, odnosno meseci sledeće godine biti. Ako tokom nekog dana koji predstavlja avgust, jun, jul bude sneg, što je sasvim očekivano u zimskim mesecima, kada se oni beleže, znači da će tih letnjih meseci biti kiša, odnosno ako je vedro, znači da će biti toplo“ pojasnila je Milićević.

Ona je istakla da nam slede Krstovdan i Bogojavljenje, kada takođe mogu da se tumače vremenske prilike.

„Na Krstovdan i Bogojavljenje se posmatra pravac kretanja vetra ranom zorom na te praznike. Vetar koji prvi dune na Krstovdan u našem narodu se kaže da se zakrstio, odnosno na Bogojavljenje da se javio. Ako se na Krstovdan zakrste zapadni i južni vetrovi znak je da će biti godina topla, a ako se zakrste severni i istočni predviđa se da će biti hladna i sušna“, naglasila je Jelena.

Takođe, s vremenskim prilikama može biti povezano i ponašanje životinja.

„Ponašanje životinja nam takođe, može dosta toga reći, kako nas vreme očekuje, Recimo, kaže se ‘Čuje se žunja, ne idi bez kaputa’, odnosno ako nam se tako neka ptica oglasi, zapravo, to je jedan od mnogih primera za tumačenje vremenske prognoze. Što se tiče ove godine, još uvek ne znamo kakvo nas vreme očekuje, čekamo Krstovdan i Bogojavljenje, pa ćemo videti“, zaključila je etnološkinja, koja je i autorka monografije „Seoske slave i zapisi na teritoriji grada Čačka – podjelička sela“.

Ova mlada devojka je uz pomoć Centra za negovanje tradicije na terenu tokom prošle (2024) godine prikupljala podatke o seoskim slavama, odnosno, litijiama.

Ona je u pravom smislu reči, prisustvovala obredima i osveštavanjima zapisa u svim  podjeličkim selima kao što su: Trnava, Slatina, Pakovraće, Rajac, Lipnica, Kačulice, Atenica i Kulinovci.

Sva terenska istraživanja podrazumevala su praćenje običaja vezanih za proslavljanje seoskih slava.

Reklame

Povezane vijesti

Treslo se tlo u Srbiji: Oglasio se Republički seizmološki zavod

Zemljotres jačine 3.3 stepena po Rihterovoj skali zabeležen je...

Univerzitet u Novom Pazaru nastavlja sa radom: Od ponedeljka onlajn nastava

Državni univerzitet u Novom Pazaru saopštio je da će...

Oglasio se Mile Kekin: “ I dalje ne znam šta sam skrivio“ FOTO

Muzičar Mile Kekin, bivši frontmen benda Hladno pivo, ,uhapšen...

26 godina od ubistva novinara Slavka Ćuruvije

Danas se navršava 26 godina od ubistva novinara i...
spot_img

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име