2.7 C
Bijeljina
петак, новембар 28, 2025
NaslovnaVijestiRegionNova mapa Evrope užasnula region: Ofarbali su nas u crveno iz jezivog...

Nova mapa Evrope užasnula region: Ofarbali su nas u crveno iz jezivog razloga“ FOTO

Datum:

Nova mapa Evrope koja rangira zemlje prema proceni seizmičkog rizika pojavila se na društvenim mrežama i ubrzo je privukla veliku pažnju širom regiona.

 

Mapa je kontinent podelila u tri kategorije, visok rizik od zemljotresa istaknut je crvenom bojom, srednji do nizak rizik narandžastom i veoma nizak rizik je prikazan zelenom bojom.

Upravo je ova podela naglasila koliko se veliki deo Balkana nalazi u zoni najintenzivnije opasnosti.

Kao što je prikazano, skoro celokupno područje Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Slovenije, Crne Gore, Albanije, Severne Makedonije, Grčke i zapadnog dela Turske nalazi se u crvenoj zoni.

Jaki i razorni zemljotresi

Ovo je kategorija koja ukazuje na mogućnost jakih i razornih zemljotresa. Srbija se nalazi u narandžastoj zoni, što znači da rizik nije zanemarljiv, ali je ipak manji nego u susednim zemljama.

Nasuprot tome, zemlje u zapadnoj i severnoj Evropi poput Irske, Engleske, skandinavskih zemalja, baltičkih država i Poljske prikazane su kao gotovo potpuno bezbedne. One su u tamnozelenoj kategoriji, što ukazuje na veoma nizak seizmički rizik.

Španija, Portugal, Francuska, Austrija i Mađarska su takođe u narandžastoj zoni. Međutim, neki delovi njih su u crvenoj, dok je Italija gotovo u potpunosti označena kao područje visokog rizika, što je u skladu sa njenom poznatom izloženošću zemljotresima.

Autori karte napominju da mogu postojati određena odstupanja zbog nepravilnih oblika raseda (mesto susreta dve ploče) i činjenice da neke stare i neaktivne tektonske linije uopšte nisu prikazane. Stoga naglašavaju da karte ovog tipa treba tumačiti sa oprezom.

Pratite www.bijeljinalive.com putem društvenih mreža Facebook i Instagram.

Reklame

Povezane vijesti

Crne vjenčanice kao opomena, region se udružio protiv femicida

Femicid je mračna strana našeg regiona. On više nije...

Poznati teolog o Tompsonu: „Ovi ljudi mu pišu paganske tekstove“ VIDEO

Ivo Marković, ugledni profesor, teolog i osnivač Međureligijske grupe...

Tri kandidata za kupovinu ruskog udjela u NIS-u

Pitanje je da li će Naftna industrija Srbije dobiti...
spot_img

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име