Bivši premijer Crne Gore Zdravko Krivokapić optužio je televiziju Newsmax Balkans da je iz emisije Perspektiva, u kojoj je bio gost, izbacila delove u kojima je govorio o, kako kaže, nekorektnom i iznenađujućem istupu patrijarha srpskog Porfirija tokom boravka u Kremlju.
„Koji su delovi izbačeni? Oni koji se odnose na nekorektan i začuđujući istup patrijarha Porfirija tokom boravka u Kremlju, a tiču se dva stava: Njegove neutemeljene tvrdnje da se u Srbiji radi o takozvanoj obojenoj revoluciji i da iza nje stoje zapadne službe; Reakcije na mešanje u politička pitanja Crne Gore, što je neprikladno i do sada nezabeleženo u praksi.“
Krivokapić je ta dva stava povezao sa ličnim odnosom između patrijarha i predsednika Srbije Aleksandra Vučića, navodeći da se patrijarh ponaša kao Vučićev dužnik i zato promoviše politiku koju on vodi. Izrazio je nadu da će se tim pitanjima baviti i predstojeći Sabor SPC.
Dodao je da je upozorio i na mogućnost premeštanja problema u region kako bi se prikrila dešavanja u Srbiji.
„Pozvao sam sve da ne robuju autoritetu položaja, a posebno vernike, već da uvek slede autoritet argumenata. U tom kontekstu sam citirao Svetog patrijarha Pavla koji je rekao: ‘Nekada smo imali drvene sudove i zlatne sveštenike, a danas imamo zlatne sudove i drvene sveštenike’. Čast izuzecima“, izjavio je Krivokapić.
Rekao je i da ga je neobična cenzura sa kojom se susreo u emisiji naterala da se obrati javnosti, i da želi da ukaže na sve učestaliju medijsku cenzuru, kao direktan napad na ljudska prava i slobode.
„Cenzura postoji otkad postoji informisanje. Cilj joj je uvek isti – ukloniti iz javnog prostora temu, osobu ili informaciju koju aktuelna vlast vidi kao pretnju svojim interesima. Odazvao sam se na poziv novinara Nemanje Živaljevića za intervju, verujući u njegovu profesionalnost i dobre namere, ali nisam razmišljao o vlasništvu medija Newsmax Balkans. To je moja greška, jer je poznato da u medijima postoji lanac moći – od vlasnika, preko urednika, do novinara, koji je danas često samo izvršilac volje moćnika, umesto sluga istine.“
Naveo je da ga je pre intervjua zanimalo koliko emisija traje i da mu je rečeno – sat vremena, što je bio razlog da prihvati poziv. Intervju je, kaže, sniman 24. aprila u 10:30 u studiju u Podgorici i trajao je tačno 58 minuta i 42 sekunde.
„Pozdravio sam ih poželivši da budu svetlost istine – danas mi to zvuči kao ironija. Emisiju sam odgledao u subotu i bio šokiran – intervju je skraćen za skoro 10 minuta. Nije teško ni laiku da zaključi gde su ‘makaze’ radile.“
Krivokapić je istakao i da se može raspravljati o intelektualnoj svojini, jer, kako kaže, nije bio na pijaci gde urednik bira koga i šta će prikazati.
„Insistirao sam da dobijem celu emisiju, ali nisam dobio odgovor. Verujem da na to imam pravo. Nijedan deo nije smeo biti izuzet bez mog znanja. Ako je intervju bio predugačak, to je trebalo unapred reći. Iako nije bilo ugovora, postoji profesionalna etika, koja podrazumeva usaglašavanje. Ustavima Crne Gore i Srbije cenzura je zabranjena – a ovde je ona očigledna.“
Dodao je da ne pristaje na cenzurisano i usmereno informisanje, jer je, kako kaže, odlučio da služi javnom interesu.
„Moramo podići svest i zahtevati od medija da izveštavaju verodostojno. Naša obaveza prema budućim generacijama je da se izborimo za poštene medije – jer je to preduslov sloboda i demokratije.“
Newsmax Balkans za sada nije komentarisao optužbe Krivokapića, a redakcija Vijesti je poslala pitanja toj televiziji da proveri istinitost njegovih tvrdnji.