15 C
Bijeljina
петак, новембар 22, 2024
NaslovnaVijestiPotpisan Memorandum o održivim sirovinama između Srbije i EU: Strateško partnerstvo

Potpisan Memorandum o održivim sirovinama između Srbije i EU: Strateško partnerstvo

Datum:

O danas potpisanom partnerstvu između Srbije i EU, uz prisustvo njemačkog kancelara Olafa Šolca, oglasila se i EU. Oni tvrde da se radi o strateškom parterstvu zasnovanom na poštovanju ekoloških standarda koji će omogućiti Srbiji da se uključi u „razvoj obostrano korisnog niza projekata sa posebnim fokusom na industrijski ekosistem električnih vozila“. Evo šta piše u saopštenju koje je izdala Evropska komisija.

EU i Republika Srbija danas su potpisale Memorandum o razumijevanju (MoR) kojim se pokreće Strateško partnerstvo o održivim sirovinama, lancima vrijednosti baterija i električnim vozilima.

Partnerstvo ima za cilj podršku razvoju novih lokalnih industrija i visokokvalitetnih radnih mjesta duž lanca vrijednosti električnih vozila uz puno poštovanje visokih ekoloških i društvenih standarda uz punu transparentnost rješavanja problema lokalnih zajednica.

Partnerstvo takođe pruža okvir za snažno javno-privatno angažovanje na više nivoa između institucija i tijela EU, industrijskih aktera, poslovnih udruženja, socijalnih partnera, predstavnika civilnog društva, relevantnih ministarstava zainteresovanih država članica i Srbije, javnih organizacija, finansijskih institucija i investitora.

Izvršni potpredsjednik za evropski Zeleni dogovor, međuinstitucionalne odnose i planiranje Evropske komisije Maroš Šefčovič potpisao je Memorandum o razumijevanju sa ministrom rudarstva i energetike Republike Srbije Dubravkom Đedovič Handanović. Ceremonija potpisivanja održana je tokom Samita na visokom nivou o kritičnim sirovinama u Beogradu.

Partnerstvo se zasniva na Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) koji je stupio na snagu 1. septembra 2013. i u skladu je sa planom EU za novi rast za zapadni Balkan. Ona predstavlja gradivni blok u unapređenju integracije Srbije u jedinstveno tržište EU i daljem jačanju njene ekonomske, socijalne i ekološke konvergencije sa EU.

Ovim Memorandumom o razumijevanju, u skladu sa SSP, uspostavlja se bliska saradnja Srbije i EU u sljedećih pet oblasti:

–  Unapređenje razvoja lanaca vrijednosti za sirovine, baterije i električna vozila, omogućavanjem bliske saradnje između EU i srpskih industrijskih aktera i zainteresovanih strana. Memorandum o razumijevanju će podstaći razvoj obostrano korisnog niza projekata sa posebnim fokusom na industrijski ekosistem električnih vozila.

–  Saradnja na polju istraživanja i inovacija (R&I), mapiranjem postojećih oblasti saradnje u okviru EU Horizon Europe R&I okvirnog programa i drugih oblasti. Na osnovu Memoranduma o razumijevanju, obje strane će dijeliti znanja i tehnologije u vezi sa održivim istraživanjem, ekstrakcijom, preradom i recikliranjem sekundarnih sirovina.

–  Primjena visokih ekoloških, društvenih i upravljačkih standarda i praksi će biti olakšana kroz međusobne konsultacije i razmjenu informacija o relevantnim politikama i inicijativama duž čitavih lanaca vrijednosti, uključujući primjenu povećane dubinske pažnje i sljedivosti za lanac vrijednosti baterija.

–  Mobilizacija finansijskih i investicionih instrumenata za podršku investicionim projektima u okviru Partnerstva, posebno kroz Invest EU, Investicioni okvir za zapadni Balkan i Jedinstveni projektni gasovod u Srbiji, kao i u okviru Evropske alijanse sirovina i Evropske alijanse za baterije.

–  Razvijanje potrebnih vještina za visokokvalitetne poslove u sektoru sirovina i baterija. Ovo uključuje učešće srpskih organizacija u European Battery i prestrojećim akademskim raspravama o sirovina, uključujući i mogući doprinos Srbije sa namjenskim programima i stažiranjem.

Nakon potpisivanja Memoranduma o razumijevanju, EU i Republika Srbija će zajedno u roku od šest mjeseci izraditi mapu puta sa konkretnim akcijama za sprovođenje Strateškog partnerstva u praksi.

EU ima dobro uspostavljeno i rastuće tržište za zelene tehnologije, poput baterija, koje nudi mnoge mogućnosti za sporazume o otkupu, zajednička ulaganja i zajedničke projekte istraživanja i inovacija. Partnerstvo će podržati razvoj održivih lanaca snabdijevanja između obje strane i omogućiti unapređenje ekoloških, društvenih i standarda upravljanja i razmjenu znanja o sirovinama.

S obzirom da su kritične sirovine bitan preduslov za postizanje zelene i digitalne tranzicije, Komisija je započela formiranje niza partnerstava o sirovinama, slijedeći Akcioni plan o kritičnim sirovinama i Zakon o kritičnim sirovinama. Takvi sporazumi potpisani su sa Kanadom i Ukrajinom 2021. godine, sa Kazahstanom i Namibijom 2022. godine, sa Argentinom, Čileom, Zambijom, Demokratskom Republikom Kongo i Grenlandom 2023. godine, te sa Ruandom, Norveškom, Uzbekistanom i Australijom 2024. godine.

Zakon o kritičnim sirovinama ima za cilj da osigura sigurnu i održivo snabdijevanje EU kritičnim sirovinama.  Zakon podržava razvoj projekata koji doprinose izgradnji strateških sirovinskih kapaciteta u svim fazama lanca vrijednosti, kako unutar tako i izvan EU.

Reklame

Povezane vijesti

Crna Gora će tražiti izručenje Alije Balijagića

Crnogorski ministar pravde Bojan Božović izjavio je da će...

Poznati pjevač doživeo saobraćajnu nesreću

Pevač Vukašin Brajić doživeo je saobraćajnu nezgodu u kojoj...
spot_img

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име