Udruženja koja se zalažu za žrtve seksualnog nasilja u Rimokatoličkoj crkvi oštro su osudila najavljeno prisustvo peruanskog kardinala Huana Luisa Čiprijanija na konklavi u Vatikanu, koja će biti održana 7. maja.
Čiprijani, koji je optužen za seksualni napad na tinejdžera pre više od 40 godina, bio je prisutan na pripremnim sastancima za izbor novog pape, što je izazvalo burne kritike i negodovanja, prenosi francuski BFM. Kardinal Čiprijani, koji je bio nadbiskup Lime i kojeg je papa Jovan Pavle II imenovao za kardinala 2001. godine, već je bio pod sankcijama pape Franje.
Iako je papa Franja 2019. godine naložio da Čiprijani bude udaljen iz Perua i da ne nosi kardinalske odore, Čiprijani je nastavio da prisustvuje događajima u Vatikanu, što je izazvalo osude među organizacijama koje se bave zaštitom žrtava seksualnog nasilja. Za Peruansku mrežu preživelih, prisustvo Čiprijanija na konklavi je „neoprostivo“ i ponovo „stavlja žrtve u poziciju da budu žrtvovane“.
„Ovo je uznemirujuća poruka koja potkopava poverenje u kriterijume za izbor sledećeg pape“, navedeno je u saopštenju organizacije. Čiprijani je ranije negirao optužbe, tvrdeći da nije počinio nikakav zločin, ali žrtva, koja sada ima 58 godina, tvrdi da ga je sveštenik seksualno zlostavljao u vreme kada je imao 16 ili 17 godina.
Iako je Čiprijani prešao starosnu granicu za učešće u konklavi, jer ima 80 godina, i dalje ima pristup pripremnim sastancima, što je izazvalo dodatne kritike. Kodirektorka nevladine organizacije „Bishop Accountability“, En Baret Dojl, koja dokumentuje zlostavljanja koja su izvršili sveštenici, ističe da prisustvo Čiprijanija na sastancima pokazuje „jaz između reči i postupaka Crkve u vezi sa napadima“.
Za mnoge posmatrače, reforme koje je papa Franja preduzeo u borbi protiv seksualnog nasilja u Crkvi smatraju se nedovoljnim.
Udruženja preživelih smatraju da su reforme ostale na nivou slogana i da prava žrtava još uvek nisu adekvatno zaštićena.