7.1 C
Bijeljina
Уторак, март 31, 2026
NaslovnaVijestiRepublika SrpskaCRVENO SLOVO U KALENDARU SPC Danas je Vidovdan ili praznik sjećanja na...

CRVENO SLOVO U KALENDARU SPC Danas je Vidovdan ili praznik sjećanja na kosovsku pogibiju

Datum:

Srpska pravoslavna crkva danas obilježava Vidovdan, praznik posvećen Svetom velikomučeniku knezu Lazaru i svim srpskim mučenicima koji su poginuli u Boju na Kosovu 1389. godine.

Na liturgijama u svim pravoslavnim hramovima pominje se stradanje koje je ostavilo vječnu poruku na istoriju, etiku i tradiciju srpskog naroda.

Vidovdan ili praznik sjećanja na kosovsku pogibiju obilježen je crvenim slovom u kalendaru SPC, a za naziv praznika vezuje se Sveti Vid koji je, prema “Prologu” vladike Nikolaja Velimirovića, porijeklom sa Sicilije. Ovaj svetitelj hrišćanstvo je zadužio podvizma u vrijeme cara Dioklecijana, velikog progonitelja hrišćana.

Isti datum u kalendaru SPC pominje se i kao praznik starozavjetnog proroka Amosa – slave srpskog kneza Lazara koji je poginuo na taj dan, a u navečerje praznika se svojim velmožama pričestio u crkvi Samodreži na Kosovu.

Prema “Prologu”, SPC istog dana slavi i svog patrijarha Jefrema, koga je Sabor izabrao 1375. godine i koji je “1382. vjenčao kneza Lazara za cara”.

Pratite www.bijeljinalive.com putem društvenih mreža Facebook i Instagram.

Reklame

Povezane vijesti

Automobil udario u kuću, reagovali vatrogasci (FOTO)

BANJALUKA - Banjalučki vatrogasci izvlačili su automobil koji je...

Omladinska banka Lopare spremna za nove projekte

U okviru dvodnevnog treninga, održanog u Sarajevu, Omladinska banka...

Oglasio se UKC RS o stanju policajca koji je povrijeđen u nesreći u kojoj mu je poginuo kolega

BANJALUKA – Pripadnik Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske N....

Veliki uspjeh Miloša Cvijića (10) iz Ugljevika u Mađarskoj: Harmoniku zlatom „okitio“

Desetogodišnji Miloš Cvijić iz Ugljevika osvojio je prvo mjesto...
spot_img

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име