Odvoz smeća pojačan, kamioni na terenu, nadležni se oglašavaju o javnoj čistoći. Reklo bi se ne može bolje, sve je kako treba biti u jednog glavnom gradu. No, higijenski trend posljednjih dana rezultat je blage panike i višegodišnje zapuštenosti koju danas osjećamo.
Leptospiroza, termin koji označava zarazu koju prema definiciji najčešće prenose glodari i koji su građani Kantona Sarajevo najčešće čuli posljednja dva-tri dana. Više slučajeva je potvrđeno u naselju Dobrinja, a nadležni su proglasili i epidemiju.
Nakon šoka zbog zaraze na površinu su počela isplivavati prilično šokantna otkrića, uz očigledne dokaze koji se mogu uočiti u skoro svim naseljima na osnovu vizualnog prikaza kontejnera.
Naime, stručnjaci iz Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo su potvrdili da deratizacija javnih objekata i površina nije urađena dvije godine. Problem je bio tender, odnosno žalbe što je vodilo odugovlačenju procesa. Sve to treba finansirati kantonalna vlast.
Aktuelna epidemija je samo potvrdila da se problemi ovdje počnu rješavati samo kada već postane alarmantno te da ne postoje strategije i planovi. Odnosno, iako postoje samo su slovo na papiru jer kako je moglo proći samo mjesec ili dva dana od probijanja roka za obaveznu deratizaciju, a da to nije upalilo sve alarme i između nivoa opština i kantona?
S druge strane odgovornost za navedeni problem je dakako i individualna. Pa osim prozivanja neodgovornih građana koji ne vode računa o javnom redu i čistoći, za vlast bi mnogo efikasnije bilo uspostavljena reda kroz sistem kazni.
Tako je prije tri godine u Kantonu Sarajevo usvojen nacrt zakona o komunalnoj policiji. I tu je i stao, jer je naprasno zaboravljen. Indirektne mjere u tom zakonu podrazumijevale bi stalno prisustvo komunalnih policajaca na terenu, 24 sata tokom sedmice, kao i edukativno-preventivne mjere u cilju postizanja željenih rezultata.
Bila je predviđena i nabavka 16 putničkih vozila i dva kombija sa dodatnom opremom, uniformi za komunalne policajce, dronova, sprejeva, palica i ostale moderne opreme, a ovim zakonom bi se riješio problem divljih deponija i nelegalnog odlaganja smeća.
Sve to je zaboravljeno i više ga niko i ne spominje, baš kao što je aktuelna kantonalna vlast zaboravila da je na početku mandata obećala simbolički početi rad čišćenjem grada, nazvavši to umivanjem.
Baš kao i zakon o komunalnoj policiji, tako je umivanje grada postao apstraktan pojam. U Sarajevu se očito ne zna ko kosi, niti ko vodu nosi. A kada problem dođe na vrata, onda je često kasno.