BANJALUKA – Mile Marčeta, predsjednik Udruženja protjeranih građana Drvara „Održivi povratak“, upozorio je da vlasti Federacije BiH namjerno rade na smanjenju broja Srba u Livanjskom i Unsko-sanskom kantonu.
Marčeta je naglasio da Udruženje neće odustati od svojih zahtjeva za rješavanje problema Srba u Drvaru i ovim kantonima, čak i ako pravdu bude potrebno tražiti u Briselu ili Ujedinjenim nacijama.
„Drvar je danas u potpunosti devastiran, prirodni resursi su nezakonito prisvojeni, šume se nemilosrdno sijeku bez ikakvog nadzora, a odluka Ustavnog suda FBiH iz 2016. godine, kojom se prirodni resursi dodjeljuju lokalnim zajednicama, i dalje se ne poštuje“, rekao je Marčeta.
Marčeta je skrenuo pažnju na problem podjele opštine Drvar između kantona, što smatra kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Kako je kazao, u Unsko-sanskom i Livanjskom kantonu danas živi 6.000 srpskih povratnika, dok je samo u Drvaru prije rata živjelo 18.500 Srba.
Strahilo Subašić, predsjednik Upravnog odbora Saveza srpskih udruženja „Zavičaj“ i stanovnik sela Pribelja kod Glamoča, istakao je da veliki problem za srpske povratnike predstavlja vojni poligon „Barbara“.
Ovaj poligon, prema njegovim riječima, izaziva štetu u srpskim naseljima, gdje zbog detonacija pucaju zidovi na kućama i dolazi do zagađenja vode i tla.
„Jedino rješenje za ovaj problem jeste trajno zatvaranje ili premještanje poligona na neku drugu lokaciju“, kazao je Subašić.
Naveo je da u Pribelju danas postoji 25 srpskih povratničkih kuća, dok je prije rata ovo selo brojalo 105 domaćinstava, sa ukupno 200 stanovnika.