-1.8 C
Bijeljina
четвртак, јануар 1, 2026
NaslovnaVijestiBIHDramatična situacija u Sarajevu: Bujica nosi sve pred sobom, kiša ne staje,...

Dramatična situacija u Sarajevu: Bujica nosi sve pred sobom, kiša ne staje, slijedi besana noć

Datum:

Nadležne službe zajedno sa građanima provešće noć na terenu padinskih djeova Sarajeva na kojima je zbog obilnih kišnih padavina danas vladala haotična situacija.

 

Načelnik opštine Stari Grad Sarajevo Irfan Čengić, zajedno s članovima Štaba civilne zaštite i nadležnim službama, obišao je ugrožene lokacije u Mjesnoj zajednici Širokača, ulice Komatin i Ablakovina, gde su obilne padavine izazvale dodatne probleme.

U ulici Komatin posebno je uočeno da problem sa začepljenim cijevima uzrokuje izbijanje velikih količina vode, što predstavlja prijetnju za obližnje kuće. Na terenu su predstavnici KJKP „Vodovod i kanalizacija Sarajevo“, kao i službe zaštite i spašavanja opštine Stari Grad Sarajevo, koji rade na rešavanju ovog problema, saopšteno je iz opštine Stari Grad.

U ulici Ablakovina, na jednom od privatnih stambenih objekata koji je imao problem s probijanjem vode u podrumske prostorije, Služba civilne zaštite opštine Stari Grad, zajedno s drugim opštinskim službama, uspjela je riješiti problem te pomoći ukućanima u čišćenju dvorišta od materijala koji je voda nanijela.

Prije obilaska održana je vanredna sjednica Štaba civilne zaštite opštine Stari Grad, na kojoj je razmatrana informacija o stanju na lokalitetu Curine njive uslijed obilnih padavina koje traju danima. Iako nije došlo do aktivacije klizišta, situacija zahtjeva kontinuirano praćenje i poduzimanje preventivnih mjera.

„Na sjednici je zaključeno da opštinska služba civilne zaštite uputi zahtjev opštini Istočni Stari Grad za proglašenje stanja elementarne nepogode, čime bi se stvorili uslovi za angažovanje Federalne uprave civilne zaštite i Republičke uprave civilne zaštite na području entiteta RS“.

S obzirom na to da opština Stari Grad od početka evakuacije preuzima troškove zakupa stambenih jedinica za zbrinjavanje evakuisanog stanovništva, Opštinska služba civilne zaštite zadužena je da uputi zahtjev Vladi Kantona Sarajevo za osiguravanje finansijskih sredstava za pokrivanje ovih troškova.

Takođe, Zavod za izgradnju Kantona Sarajevo ponudio je određeni broj stambenih jedinica za smeštaj evakuisanog stanovništva, ali je konstatovano da ponuđene jedinice nisu uslovne za život. Opštinska služba civilne zaštite dostaviće odgovor Zavodu, uz zahtev da se pre korištenja stanovi saniraju i rekonstruišu, te će se od Zavoda i Vlade KS tražiti osiguranje finansijskih sredstava za te radove.

„Stručna služba kabineta načelnika zadužena je da ponovo objavi Javni poziv za prikupljanje ponuda za dodelu stanova u zakup, u svrhu zbrinjavanja evakuisanog stanovništva. Pozivaju se sva lica koja imaju prostore za iznajmljivanje da se prijave na naš javni poziv kako bismo osigurali smeštaj za one kojima je potreban. Nadležne službe opštine Stari Grad nastavljaju s praćenjem situacije i poduzimanjem neophodnih mera kako bi se osigurala sigurnost građana i sprečile potencijalne posledice eventualne aktivacije klizišta“.

Pratite www.bijeljinalive.com putem društvenih mreža Facebook i Instagram.

Reklame

Povezane vijesti

Sud BiH odbio žalbe SNSD-a i SDS-a

SARAJEVO - Sud BiH odbio je žalbe SNSD-a i...

U Sarajevu oboren rekord: Poslužen najveći kapućino sa neverovatnim dodatkom VIDEO

Najveći kapućino sa jestivim zlatom ponudio je jedan restoran...

Bivši vozač optužen da je lažnim računima oštetio MIP BiH za 67.544 KM

SARAJEVO - Mirko Perišić zvani Rođo (66) iz Rogatice,...

Trgovska gora: Magazinović kritikovao Dodika, uzvratio mu Košarac

SARAJEVO - Saša Magazinović, predsjedavajući Kluba poslanika SDP-a u...

U BiH stiže promjena vremena: Spremite se za snijeg

U Bosni i Hercegovini će od danas, 21. decembra...
spot_img

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име